Սևան-Երևան ճանապարհին տեղի ունեցած սպանության գործով երկու անձ հետախուզվում է 04/09/2015   13:07  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
44-ամյա տղամարդու` Կ.Մնեյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված քննչական և դատավարական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են սպանության մի շարք հանգամանքները, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
«Սևանի հիվանդանոց» ՊՓԲԸ-ից  ապրիլի 5-ին՝ ժամը 21:40-ին, հաղորդում է ստացվել, որ շտապօգնության խումբը կանչով մեկնել է Սևան-Երևան ճանապարհի 59-րդ կմ-ին կից ցեմենտի առաքման կետի պահակատուն և հայտնաբերել 1971թ. ծնված Կ.Մնեյանի դիակն ու տեղափոխել հիվանդանոցի դիահերձարան:
Դիակի արտաքին զննությամբ հայտնաբերվել են բռնության հետքեր։
Կ.Մնեյանի սպանության դեպքի առթիվ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ  հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Կ.Մնեյանը դեպքի օրը՝ 2015 թվականի ապրիլի 5-ին, մասնակցել է Սևան քաղաքում գտնվող ռեստորաններից մեկում կազմակերպված մատաղի արարողությանը։ Միջոցառման ավարտից հետո վերջինս մի քանի այլ անձանց հետո տուն գնալու նպատակով նստել է քաղաքացի Հ.Թադևոսյանի ավտոմեքենան, որը վարել է Ա.Ալեքսանյանը։  Ավտոմեքենայի մեջ առաջացել է վիճաբանություն, ինչը վերածվել է ծեծկռտուքի։
Արդյունքում՝ ղեկին գտնվող Ա.Ալեքսանյանը փոխել է ավտոմեքենայի ուղղությունը և գնացել ռեստորանային համալիրին կից գտնվող ցեմենտի առաքման կետի տարածք, Մնեյանին իջեցրել ավտոմեքենայից և երկու հոգով ծեծել։  Ստացած մարմնական վնասվածքներից Կ.Մնեյանը տեղում մահացել է:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա վարույթն իրականացնող մարմինը որոշումներ է կայացրել՝ Ա.Ալեքսանյանին և Հ.Թադևոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 10-րդ կետերով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Նրանց նկատմամբ որպես  խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և  հայտարարվել  հետախուզում:
Նախաքննությունը շարունակվում է, դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի և լրիվ հետազոտումն ապահովելու միջոցներ են ձեռնարկվում։

Два человека объявлены в розыск по делу об убийстве 44-летнего мужчины на автотрассе Севан-Ереван 04/09/2015   13:46  |  Актуальная тема
Два человека объявлены в розыск по подозрению в совершении убийства 44-летнего мужчины на автотрассе Севан-Ереван. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
“В результате предпринятых в рамках уголовного дела по факту убийства 44-летнего Карлена Мнеяна следственных и процессуальных мероприятий удалось установить ряд обстоятельств, а также личности предполагаемых преступников”, - говорится в сообщении.
Труп мужчины был обнаружен 5 апреля с.г. на трассе Севан-Ереван.При осмотре тела были обнаружены следы насильственной смерти.
По факту убийства К. Мнеяна в следственном управлении СК РА по Гегаркуникской области было возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1ст. 104 УК РА (Убийство).
Следствием было установлено, что К. Мнеян в день инцидента, 5 апреля, участвовал в обряде жертвоприношения(матах). Мероприятие продолжилось в одном из ресторанов в городе Севан, после окончания которого Мнеян сел в машину Тадевосяна, чтобы отправиться домой. Вместе с ним были еще несколько человек. Автомобилем Тадевосяна управлял А. Алексанян. В пути между мужчинами возникла ссора, которая вылилась в драку.
В итоге А. Алексанян направил автомобиль в сторону территории цеха по производству цемента, прилегающего к ресторанному комплексу, где высадил Мнеяна, и вместе со своим товарищем избил его. От полученных травм К. Мнеян скончался на месте.
На основании добытых доказательств следствие вынесло постановление о привлечении А. Алексаняна и Г. Тадевосяна в качестве обвиняемых в совершении деяния, предусмотренного пп. 7 и 10 ч.2 ст. 104 УК РА(Убийство, совершенное группой лиц или организованной группой из хулиганских побуждений). В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Вышеуказанные лица объявлены в розыск.
Расследование продолжается. Принимаются меры по обеспечению многостороннего и полного исследования всех обстоятельств инцидента.