ՀՀ ՊՆ. Ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներ համառորեն շարունակում են իրականության հետ որևէ առնչություն չունեցող ապատեղեկատվության տարածումը 04/01/2015   19:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ հայտարարում է, որ շփման գոտում լարվածության աճը Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական և ռազմական ղեկավարության արկածախնդիր, ռազմական տեսանկյունից չհիմնավորված և վրեժխնդրությամբ տրամաբանված նենգ քաղաքականության արդյունքն է, որը հանգեցնում է իրենց իսկ ուժերի շրջանում մարդկային զգալի կորուստների: Այս մասին, մասնավորապես, ասված է  ՊՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներ համառորեն շարունակում են իրականության հետ որևէ առնչություն չունեցող ապատեղեկատվության տարածումը:
Ավելին` իրականությանը չհամապատասխանող կեղծիքները երբեմն վերածվում են զավեշտի` հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում արձանագրված դեպքերի և պատահարների ստույգ տվյալները թաքցնելու և փաստերը խեղաթյուրելու Բաքվի քարոզչամեքենայի գործելաոճը վերագրվում է հայկական կողմին:
Առավել քան զավեշտալի է, որ Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին և շփման գոտում տիրող իրավիճակին վերաբերող ինչպես սեփական, այնպես էլ միջազգային հանրությանը մատուցվող քարոզչական խայծերը, ամբողջովին կեղծ և ակնհայտ ապատեղեկատվությունը տարածվում են նաև հայրենական որոշ լրատվամիջոցներով և սոցցանցերի օգտատերերի միջոցով:
Նման լուրեր տարածողներին խորհուրդ ենք տալիս տեղի չտալ ադրբեջանական աղբյուրներով տարածվող հերյուրանքին և զերծ մնալ չճշտված, բացահայտ կեղծ տեղեկություններ հրապարակելուց:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը որդեգրել է բաց, թափանցիկ և օբյեկտիվ տեղեկատվական քաղաքականություն` հասարակությանը հաշվետու լինելով հայկական զինված ուժերի բոլոր ձեռքբերումների ու առավել ևս` բացթողումների համար:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ հայտարարում է, որ շփման գոտում լարվածության աճը Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական և ռազմական ղեկավարության արկածախնդիր, ռազմական տեսանկյունից չհիմնավորված և վրեժխնդրությամբ տրամաբանված նենգ քաղաքականության արդյունքն է, որը հանգեցնում է իրենց իսկ ուժերի շրջանում մարդկային զգալի կորուստների:
Հայկական կողմը խստորեն հետևում է հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և իրավիճակին համարժեք գործողությունների է դիմում միայն հակառակորդի կողմից արձանագրվող նպատակային խախտումների դեպքում»:

Минобороны Армении рекомендует воздержаться от тиражирования распространяемых Азербайджаном гнусных инсинуаций 04/01/2015   20:49  |  Лента новостей
Министерство обороны Армении распространило в среду заявление, в котором рекомендует отечественным СМИ не поддаваться на распространяемые азербайджанскими источниками инсинуации и воздерживаться от публикации непроверенной, заведомо ложной информации.
“Некоторые азербайджанские СМИ продолжают упорно распространять дезинформацию, не имеющую ничего общего с действительностью. Более того, не соответствующие действительности инсинуации иногда превращаются в фарс, когда армянской стороне приписывается присущий пропагандистской машины Баку стиль работы, состоящий в сокрытии зафиксированных на линии соприкосновения точных данных об инцидентах и искажении фактов”, - говорится в заявлении.
“Более чем комично, когда преподносимые собственному народу и международному сообществу пропагандистские наживки о ситуации в Армении, Нагорном Карабахе и на линии соприкосновения, абсолютная ложь и явная дезинформация тиражируются также некоторыми отечественными СМИ и пользователями социальных сетей.Тем, кто тиражирует подобную информацию, советуем не поддаваться на распространяемые азербайджанскими источниками инсинуации и воздерживаться от публикации непроверенной, заведомо ложной информации", - отметили в армянском оборонном ведомстве.
Как отмечается в заявлении, Минобороны Армении проводит открытую, прозрачную и объективную информационную политику, отчитываясь перед обществом обо всех достижениях ВС Армении, тем более, об ее упущениях.
Министерство обороны Армении в очередной раз заявляет, что рост напряженности на линии соприкосновения является результатом авантюристской, необоснованной с военной точки зрения и мотивированной чувством мести коварной политики военно-политического и военного руководства Азербайджана, чреватой существенными человеческими потерями в рядах все тех же азербайджанских ВС.
Армянская сторона строго соблюдает режим прекращения огня и прибегает к адекватным ситуации действиям только в случае целевых нарушений со стороны противника.