Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Բեռլինում 03/31/2015   18:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 27-ին Գերմանիայի «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի կենտրոնակայանում կայացավ Պոտսդամի Յոհաննես Լեփսիուսի տուն-թանգարանի գիտական ղեկավար Ռոլֆ Հոսֆելդի «Մահը անապատում. Հայերի ցեղասպանությունը» գրքի շնորհանդեսը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Միջոցառմանը ներկա էին Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավորներ, Գերմանիայում հավատարմագրված դեսպաններ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, գրաքննադատներ, հրատարակիչներ և լրագրողներ:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով ներկաներին դիմեց «Կոնրադ Ադենաուեր» հիմնադրամի մշակութային ծրագրերի ղեկավար Ռիտա Շոռպը: Ելույթով հանդես եկավ նաև Բունդեսթագի պատգամավոր Էրիկա Շտայնբախը` կոչ անելով իր կուսակիցներին` բարձրաձայնել Հայոց ցեղասպանության մասին, ճանաչել և դատապարտել այն:
Մարտի 29-ին Բեռլինի «Կայսր Վիլհելմ» հիշատակի բողոքական եկեղեցում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում: Ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմեցին նշյալ եկեղեցու քահանա Կորնելիա Կուլավիկը և Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեկչյանը:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ Բեռլինի բողոքական եկեղեցու քահանա, Պրուսիայի արքայազն Ֆիլիպ-Կիրիլը, որը Գերմանիայի վերջին Կայսր Վիլհելմ Երկրորդի ծոռն է: Ֆիլիպ-Կիրիլն իր ելույթում ներողություն խնդրեց հայերից` նշելով. «Ես գիտեմ, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի և նրանց հետնորդների ցավն անդառնալի է, սակայն խնդրում եմ, եթե կարող եք, ներե՛ք նաև իմ պապին` Կայսր Վիլհելմին»:
Միջոցառման ավարտին ելույթով ներկաներին դիմեց նաև Գերմանիայում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Աշոտ Սմբատյանը:

В Берлине прошли мероприятия, приуроченные к 100-ой годовщине Геноцида армян 03/31/2015 18:50 | Лента новостей
27-го марта в фонде имени Конрада Аденауэра в Германии состоялась презентация книги научного руководителя дома-музея Йоханнеса Лепсиуса в Потсдаме Рольфа Хосфельда «Смерть в пустыне: Геноцид армян».Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
На мероприятии присутствовали депутаты Бундестага Германии, аккредитованные в Германии послы, общественные, политические деятели, дипломаты, критики, издатели и журналисты.
На мероприятии с приветственной речью выступила руководитель культурных программ фонда имени Конрада Аденауэра Рита Шорп. Выступила также депутат Бундестага Эрика Штайнбах, призвав своих однопартийцев поднимать тему Геноцида армян, признать и осудить его.
29-го марта в протестантской мемориальной церкви «Кайзера Вильгельма» в Берлине состоялось мероприятие, посвященное 100-летию Геноцида армян. С приветственной речью к присутствующим обратились священник Корнелиа Кулавик и предводитель епархии Армянской апостольской церкви в Германии архиепископ Гарегин Бекчян.
Затем выступил священник протестантской церкви Берлина, принц Пруссии Филипп-Кирилл, правнук последнего кайзера Германии Вильгельма Второго. Филипп-Кирилл в своей речи попросил прощения у армян, отметив: «Я знаю, что боль жертв Геноцида армян и их потомков необратима, но прошу, если можете, простите также моего прадеда - Кайзера Вильгельма».
В конце мероприятия к присутствующим обратился также временный поверенный в делах Республики Армения в Германии Ашот Смбатян.