Կներկայացվեն Օսմանյան կայսրությունում եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված բռնությունները վավերագրող նյութեր 03/27/2015   14:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հրավերով մարտի 27-ին խորհրդարան էին այցելել Հայաստանում եզդիական համայնքի ներկայացուցիչներ Ազիզ Թամոյանը, Բորիս Թամոյանը, Համլետ Սմոյանը, Զուզան Խուբոյանը, Ռուստամ Բաքոյանը, Մամե Ամիրյանը, Գառնիկ Ասատրյանը, Ռզգան Շամոյանը, Ամո Շարոյանը, Խդր Թամոյանը եւ Ռաշիդ Շամոյանը:
Ինչպես հայտնում են ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման թեման տարբեր ազգերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործություններնի դատապարտման հարցն էր:
ԱԺ փոխնախագահը մեկ անգամ եւս դատապարտել է ամիսներ առաջ Հյուսիսային Իրաքում եզդիների նկատմամբ իրականացված բռնությունները եւ հիշեցրել, որ այդ մասին իր ելույթում ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից խոսել եւ տեղի ունեցած բռնությունները դատապարտել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանդիպմանը, մասնավորապես, պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել առաջիկայում ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպել Հյուսիսային Իրաքում եզդիների նկատմամբ իրականացված բռնությունները պատկերող վավերագրերի, հոդվածների եւ լուսանկարների ցուցադրություն: Միաժամանակ տեղի կունենա գրքի շնորհանդես, որի տպագրությունն իրականացվել է շնորհիվ ՀՀ Նախագահի կողմից տրված դրամաշնորհի: Նշենք, որ գիրքը փաստարկված ներկայացնում է Հյուսիսային Իրաքում ամիսներ առաջ տեղի ունեցած բռնությունները:
Քննարկվել է նաեւ Օսմանյան Թուրքիայում եզդիների նկատմամբ իրականացված բռնությունների վերաբերյալ հարցը: ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ առաջիկա հուլիսին Երեւանում տեղի է ունենալու «Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի» նիստը: Նա եզդիական համայնքի անդամներին առաջարկել է ունեցած փաստերը ներկայացնել այդ կառույցի քննարկմանը:
Հյուրերից Բորիս Թամոյանը, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար, տեղեկացրել է, որ այսօր արդեն հավաքված են բազմաթիվ փաստավավերագրական նյութեր, որոնք ներկայացնում են Օսմանյան կայսրությունում եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված բռնությունները:
ԱԺ փոխնախագահն առաջարկել է ստեղծել խումբ, որը կշարունակի հավաքել նյութեր եւ կներկայացնի «Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիային»:

Вице-спикер НС Армении обсудил с представителями езидской общины вопрос о насилиях над езидами в Османской империи 03/27/2015   16:12  |  Лента новостей
27 марта по приглашению вице-спикера НС Армении Эдуарда Шармазанова парламент посетили представители езидской общины в Армении Азиз Тамоян, Борис Тамоян, Гамлет Смоян, Зузан Хубоян, Рустам Бакоян, Рзган Шамоян и др. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
Тема встречи – вопрос осуждения преступлений в отношении различных народов.
Вице-спикер еще раз осудил совершенные месяцы назад насилия над езидами в Северном Ираке и напомнил, что об этом с высокой трибуны ООН заявил и осудил Президент РА Серж Саргсян.
На встрече, в частности, достигнута договоренность об организации в НС РА выставки документов, статей и фотографий о насилиях над езидами в Северном Ираке. Одновременно состоится презентация книги, изданной благодаря гранту, предоставленному Президентом РА. Книга документально представляет насилия, совершенные в Северном Ираке месяцами раньше.
Обсужден также вопрос о насилиях над езидами в Османской империи. Вице-спикер сообщил, что в июле в Ереване состоится заседание Международной ассоциации геноцидоведов. Он предложил членам езидской общины представить имеющиеся факты к обсуждению в этой структуре.
Из гостей Б.Тамоян, поблагодарив за приглашение, проинформировал, что на сегодня собрано множество документальных материалов, свидетельствующих о насилиях в отношении езидского народа в Османской империи.
Вице-спикер предложил создать группу, которая продолжит сбор материалов и представит их в Международную ассоциацию геноцидоведов.