Նոր մանրամասներ՝ Նոր Գեղիի կրակոցներից 03/24/2015   17:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր առավոտյան Նոր Գեղիում հնչած կրակոցների հետևանքով, «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով, հրազենային վնասվածք է ստացել երկու հոգի, որոնցից մեկը հանցավոր խմբի անդամներից է, մյուսը` տան տերը, որի տնից փորձել են գողություն կատարել:
Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ 3 հոգի փորձել են գողություն կատարելու նպատակով մուտք գործել Բյուրեղավան քաղաքի թիվ 7 շենքի բնակարաններից մեկը: Բայց այն պահին, երբ նրանք փորձել են բացել տան դուռը, անտիրուհին ներսից ձայներ լսելով, կողպել է դուռն ու զանգահարել է ամուսնուն:
Տան հարևանությամբ գտնվող փոքրիկ խանութում աշխատող ամուսինն անմիջապես վերադարձել է տուն: Իսկ հանցագործները, հասկանալով, որ իրենց հանցավոր մտադրությունը ձախողված է, դիմել են փախուստի: հենց այդ պահին էլ շենքի բակում նրանք հանդիպել են տուն վերադարձող տանտիրոջը, ով նրանցից  պարզաբանում է պահանջել:
Բայց խումբը ավտոմեքենայով դիմել է փախուստի: Տան տերը, ով, ի դեպ, մարմնամարզիկ է, որոշել է հետապնդել նրանց ու պարզել իր տուն ներխուժել ցանկացողների ով լինելը: Նա կանչել է ընկերոջն ու նրա հետ միասին ավտոմեքենայով հետապնդել փախչողներին:
Հետապնդողից ազատվելու համար Աբովյան-Նորի Գեղի ավտոճանապարհին փախչողներն արգելակել են ավտոմեքենան: Նրանցից մեկը, դուրս գալով մեքենայից, մոտեցել է տան տիրոջ ավտոմեքենային ու զենքը պահելով հետապնդողների վրա՝ սպառնալիքով փորձել ստիպել նրանց դադարեցնել հետապնդումը:
Մարզիկը, սակայն, դրանից ոչ միայն չի վախեցել, այլև մարզական հնարքներ կիրառելով, փորձել է վնասազերծել զինված հանցագործին: Հենց այդ պահին էլ կրակոցներ են հնչել, որոնց հետևանքով վիրավորվել են տան տերն ու եռյակի անդամներից մեկը:
ՀՀ Քննչական կոմիտեից «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով` գողության փորձ՝ կազմակերպված խմբի կողմից, սպանության փորձ և ապօրինի զենք- զինամթերք կրելը:
Խմբի վիրավոր անդամի ինքնությունն իրավապահներին հայտնի է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական և որոնողական աշխատանքներ՝ հանցագործություն կատարելու մեջ կասկածվող մյուս երկուսի ինքնությունը ճշտելու և նրանց հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Стали известны новые подробности инцидента со стрельбой в армянском селе Нор Гехи 03/24/2015   18:31  |  Актуальная тема
Два человека получили ранение в результате имевшего место во вторник инцидента со стрельбой в селе Нор Гехи Котайкской области Армении. По информации ИА “Фактинфо’, в числе раненых член преступной группы и хозяин дома, который пытались ограбить.
По сведениям агентства, трое грабителей пытались проникнуть в одну из квартир по улице Бюрегавана №7, однако хозяйка дома успела запереть дверь и позвонить мужу.
Мужчина немедленно примчался на зов жены. Грабители, осознав, что их преступный замысел провалился, обратились в бегство, однако по дороге наткнулись на хозяина дома, который потребовал от них объяснений.
Грабители на машине попытались скрыться, однако мужчина, который гимнаст, позвал друга и на его машине пустился в погоню за ними, чтобы установить личности злоумышленников.
Чтобы избавиться от преследования, грабители притормозили на трассе Абовян-Нор Гехи. Один из них выйдя из машины, подошел к автомобилю преследователя и, угрожая ему пистолетом, пытался заставить его прекратить погоню.
В ответ мужчина, прибегнув к спортивным приемам, пытался обезвредить вооруженных преступников. В этот момент и прозвучали выстрелы, в результате которых ранение получили хозяин дома и один из грабителей.
Как сообщили “ФактИнфо’ в Следственном комитете Армении, по данному факту возбуждено уголовное дело по трем статьям УК РА – “попытка ограбления, совершенная организованной группой”, “покушение на убийство” и “незаконное ношение оружия и боеприпасов’
Правоохранителям удалось установить личность раненого члена преступной группы. Проводятся необходимые оперативно-розыскные и поисковые работы по установлению личности двух других предполагаемых преступников и их обнаружению.