ԱԺ արտահերթ նիստում «Շահութահարկի մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվեց. Tert 03/03/2015   13:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Tert.am-ը տեղեկացնում է, որ «Շահութահարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվեց 68 կողմ, 11 դեմ և 23 ձեռնպահ ձայների քվեարկությամբ:
Մինչ քվեարկությունը վարման կարով ձայն խնդրեց «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը և հայտարարեց, որ այն կոռուպցիոն ռիսկերով լի և արտաքին առևտրի մենաշնորհացմանն ուղղված նախագիծ է՝ կոչ անելով վերանայել այն:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ նշեց, որ քանի որ ԲՀԿ-ն խիստ հարգելի պատճառներով չի հասցրել անդրադառնալ այս օրենքի նախագծին, ուստի իրենք ձեռնպահ կքվեարկեն:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանի համար ընդհանրապես հասկանալի չէր, թե այս պահին, որ նախագիծն է քվեարկության դրվում, քանի որ վերջին նիստում երեք նախագիծ են քննարկել։
«Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանն էլ դժգոհեց,  քննարկումներ այդպես էլ չեղան նախագծի վերաբերյալ։
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը հեգնեց, թե այսուհետ քննարկումների գրաֆիկներն այնպես կկազմեն, որ պատգամավորների գրաֆիկին հարմար լինի:

Парламент Армении принял во втором чтении поправки к закону о налоге на прибыль 03/03/2015   14:05  |  Лента новостей
Парламент Армении на внеочередном заседании во вторник принял во втором чтении законопроект о внесении изменений и дополнения в закон РА “О налоге на прибыль”. За принятие документа проголосовали 68 депутатов, против – 11 и 23 парламентария воздержались. Об этом сообщает Tert.am.
До голосования слово взял руководитель парламентской фракции “Армянский национальный конгресс” Левон Зурабян и призвал пересмотреть законопроект, который, по его мнению, изобилует коррупционными рисками и направлен на монополизацию внешней торговли.
В свою очередь секретарь “Процветающей Армении” Наира Зограбян отметила, что они воздержатся при голосовании, поскольку ППА по уважительным причинам не успела ознакомиться с данным законопроектом.
А для главы фракции “Оринац еркир” Егине Бишарян не понятно было, какой из проектов вынесен на голосование, так как на последнем заседании обсуждались три законопроекта.
Что же касается члена АНК Гранта Багратяна, то он выразил недовольство отсутствием обсуждений по законопроекту.
РПА осталась при своем мнении, что данная инициатива придаст импульс экспорту.
Отметим,что проектом предлагается ввести льготы для удостоившихся одобрения правительства хозяйствующих субъектов, которые будут осуществлять экспорт произведенной в Армении продукции таможенной стоимостью 50 млрд. драмов. Эти экспортеры будут платить налог на прибыль в размере 2% вместо прежних 20%.