ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է եզդիական համայնքի ներկայացուցիչներին 02/25/2015   14:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 25-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հայաստանում եզդիական համայնքի անդամներ Համլետ Սմոյանին, Բորիս Թամոյանին, Ռուստամ Բաքոյանին, Սաշիկ Սուլթանյանին եւ Մամե Ամիրյանին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման առանցքում եղել է տարբեր ազգերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունների դատապարտման վերաբերյալ հարցը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մեկ անգամ եւս դատապարտել է Հյուսիսային Իրաքում եզդի ժողովրդի նկատմամբ ամիսներ առաջ իրականացված զանգվածային բռնությունները, նկատելով, որ այդ մասին ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից խոսել եւ տեղի ունեցած բռնությունները դատապարտել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Եզդիական համայնքի անդամներն իրենց հերթին բարձր են գնահատել երկրի Նախագահի ելույթը ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում:
Քննարկման ընթացքում համաձայնություն է կայացվել ՀՀ Ազգային ժողովում առաջիկայում կազմակերպել լուսանկարների ցուցադրությունը, որը կներկայացնի Հյուսիսային Իրաքում եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված զանգվածային բռնությունները:
Բացի այդ՝ կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի եզդիների նկատմամբ տարբեր ժամանակներում իրականացված բռնությունների եւ պատմական փաստերի ուսումնասիրությամբ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ 2015 թվականից սկսվում է ցեղասպանությունների դատապարտման նոր փուլ:

Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов провел встречу с членами езидской общины 02/25/2015 17:28 | Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов в среду, 25 февраля, принял членов езидской общины Армении Г млета Смояна, Бориса Тамояна, Рустама Бакояна, Сашика Султаняна и Маме Амиряна. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
В центре внимания встречи – вопрос осуждения злодеяний в отношении различных народов.
Вице-спикер НС еще раз осудил массовые насилия, совершенные месяцы назад в Северном Ираке в отношении езидского народа, заметив, что об этом с высокой трибуны ООН говорил осудивший имевшие место насилия Президент РА Серж Саргсян. Члены езидской общины, в свою очередь, высоко оценили выступление президента страны на Генеральной Ассамблее ООН.
В ходе обсуждения достигнуто согласие об организации в НС в будущем выставки фотографий, отображающих массовые насилия, совершенные месяцы назад в Северном Ираке в отношении езидского народа. Кроме того, будет создана рабочая группа, которая займется изучением насилий в отношении езидов в разное время и соответствующих исторических фактов.