Գագիկ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու գործընթացը կարող է ձգվել մինչև ապրիլ 02/16/2015   13:40  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի աշխատակազմը շարունակում է ուսումնասիրել պատգամավորների բացակայությունները: ԱԺ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանի տեղեկացմամբ՝ ուսումնասիրությունները կավարտվեն այս շաբաթվա ընթացքում:
Իսկ թե երբ կարող է սկսվել պատգամավորներին մանդատից զրկելու հնարավոր գործընթացը, ԱԺ-ում առայժմ ձեռնպահ են մնում ժամկետներ նշելուց:
Փոխարենը որոշակի պարզություն այս հարցում մտցնում է օրենսդրությունը:
Այսպես` «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ «Նախորդ հերթական նստաշրջանի ընթացքում քվեարկությունների ավելի քան կեսից անհարգելի բացակայած պատգամավորների բացակայության հարցն ընդգրկվում է հերթական նստաշրջանի առաջին չորսօրյա նիստերի օրակարգում»:
Դե իսկ քանի որ առաջիկա քառօրյան նախանշված է միայն հաջորդ շաբաթ` փետրվարի 23-26-ը, ապա ինչպես Գագիկ Ծառուկյանի, այնպես էլ իրենց բացակայությունների քանակով աչքի ընկած մյուս պատգամավորների հարցը ԱԺ-ում կարող է քննարկվել փետրվարի 23-ից ոչ շուտ:
Բացի այդ, «ԱԺ կանոնակարգը» սահմանում է նաև, որ «պատգամավորն առնվազն 7 օր առաջ գրավոր տեղեկացվում է Ազգային ժողովի նիստում իր բացակայությունների հարցի քննարկման մասին»: Այսինքն` հարցն օրակարգ ընդգրկելու պարագայում պատգամավորներն արդեն այս շաբթվա ընթացքում պետք է գրավոր տեղեկացվեն:
Սակայն եթե անգամ ԱԺ աշխատակզմն այս շաբաթվա ընթացքում հասցնի իրականացնել օրենքով նախատեսված բոլոր ընթացակարգերը, միևնույն է հարցի քննարկումը կարող է շուրջ 2 ամսով հետաձգվել:
Բանն այն է, որ օրենքը նախատեսում է, որ իր բացակայությունների մասին հարցի քննարկմանը «պատգամավորի բացակայության դեպքում հարցի քննարկումը հետաձգվում է երկու անգամ՝ երկուական շաբաթով»: Այսինքն՝ եթե Ծառուկյանը նորից որոշի բացակայել, խորհրդարանն ստիպված կլինի հարցի քննարկումը հետաձգել, և միայն երրորդ անգամ բացակայելու դեպքում հարցը կքննարկվի արդեն առանց նրա:
Իսկ եթե Ծառուկյանն, այնուամենայնիվ, որոշի ներկա լինել, նրան կտրվի ելույթի, հարցերին պատասխանելու և 10 րոպեանոց եզրափակիչ ելույթի իրավունք: Ի դեպ, նրա փոխարեն նույն ելույթով կարող է հանդես գալ որևէ այլ լիազորված պատգամավոր:
Պատգամավորի բացակայելն անհարգելի համարելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ընդունվում է գաղտնի քվեարկությամբ, քվեարկությանը մասնակցած պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ, եթե քվեարկությանը մասնակցել է պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին:
Որոշումն ընդունելուց հետո կազմվում է պատգամավորի լիազորությունների դադարեցման մասին արձանագրություն, որն ստորագրում է Ազգային ժողովի նախագահը և հնգօրյա ժամկետում ուղարկում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
Այսպիսով, եթե ԱԺ-ն ի վերջո որոշի նման գործընթաց սկսել, իսկ Գագիկ Ծառուկյանը որոշի ձգձգել հնարավոր որոշման ընդունումը, հաշվի առնելով ԱԺ հերթական քառօրյա նիստերի հրապարակված ժամանակացույցը՝ հարցի քննարկումը կարող է հետաձգվել մինչև ապրիլի վերջը:
19:53 14/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարել է ստուգումներ սկսել` պարզելու համար, Գագիկ Ծառուկյանը թերանու՞մ է հարկային պարտավորություններում, թե՝ ոչ. Shamshyan
14:47 14/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք կրկեսի վերածվելու հայրենիք չունենք. Հերմինե Նաղդալյան
12:52 14/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկրին պետք է ոչ թե ուժերի տրոհում, այլ՝ քաղաքական լայն կոնսոլիդացիա. Հերմինե Նաղդալյան
09:11 14/02/2015  |  ՄամուլԱԺ նիստերից բացակայողներ թոփ տասնյակը. «Ժողովուրդ»
08:57 14/02/2015  |  ՄամուլՋրբաժան՝ քաղաքական դաշտում. «168 ժամ»
08:45 14/02/2015  |  ՄամուլՀորդորում են լքել ԲՀԿ շարքերը. «Ժողովուրդ»
20:05 13/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ հինգերորդ գումարման վեցերորդ և յոթերորդ նստաշրջանների նիստներին Գագիկ Ծառուկյանը ոչ մի անգամ չի ներկայացել
19:49 13/02/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊատգամավորները լքո՞ւմ են «Բարգավաճ Հայաստանը» 168.am
19:26 13/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ Որևէ մեկի մտքով թող չանցնի, որ կարելի է օրենք խախտել և անպատասխան մնալ. Էդուարդ Շարմազանովը՝ Ծառուկյանի ելույթի մասին. Tert

Процесс лишения Гагика Царукяна депутатского мандата может затянуться до апреля 02/16/2015   14:25  |  Актуальная тема
Аппарат Национального Собрания Армении завершит изучение фактов неявки депутатов в течение текущей недели. Об этом сообщил руководитель Управления по связям с общественностью и средствами информации аппарата парламента Армении Арсен Бабаян.
В НС пока воздерживаются называть дату возможного лишения парламентариев депутатского мандата. Определенную ясность в этот вопрос вносит законодательство.
Статья 99 Регламента НС Армении, согласно которой установлен порядок прекращения полномочий депутата в случае отсутствия по неуважительной причине на голосованиях во время сессии, в частности, гласит, что вопрос отсутствия депутатов на более чем половине голосований в течение предыдущей очередной сессии по неуважительной причине включается в повестку дня первого четырехдневного заседания очередной сессии.
Ввиду того, что первая “четырехдневка” намечена на следующую пятницу, 23 февраля, вопрос о неявке Гагика Царукяна и других депутатов, отличившихся внушительным количеством прогулов, может рассматриваться в НС не раньше 23 февраля.
Кроме того, Регламент НС гласит: депутат не менее чем за 7 дней письменно уведомляется о рассмотрении вопроса о его отсутствии на заседании Национального Собрания. Это означает, что в случае включения вопроса в повестку дня, депутата должны письменно известить об этом в течение текущей недели. Если даже аппарат НС на этой неделе успеет провести все предусмотренные законом процедуры, все равно рассмотрение вопроса может затянуться почти на два месяца.
Дело в том, что Регламент НС РА также гласит: при отсутствии депутата рассмотрение вопроса откладывается дважды на две недели, после чего вопрос рассматривается на следующем четырехдневном заседании, независимо от его присутствия. То есть, если Царукян решит снова не являться на заседания, парламент будет вынужден перенести обсуждение вопроса, и только в случае трех прогулов вопрос будет рассматриваться уже в его отсутствие.
Если Царукян, тем не менее, решит присутствовать, ему предоставляется право на заключительное 10-минутное выступление и возможность ответить на вопросы. Вместо него может также выступить другое уполномоченное лицо.
Постановление Национального Собрания о признании неуважительным отсутствия депутата более чем на половине голосований в течение одной очередной сессии принимается тайным голосованием большинством голосов участвующих в голосовании депутатов, если в голосовании участвовало более половины от общего числа депутатов.
На основании вышеуказанного постановления составляется протокол о прекращении полномочий депутата, который подписывается Председателем Национального Собрания и в пятидневный срок направляется в Центральную избирательную комиссию.
Таким образом, если НС в конце концов решит инициировать подобный процесс, а Гагик Царукян надумает затянуть принятие возможного решения с учетом опубликованного графика четырехдневных заседаний парламента, рассмотрение вопроса может продлиться до апреля.