Դատարանը վավերացրեց քննիչի որոշումը. Տիգրան Աթանեսյանը չի ներգրավվի որպես Իգոր Կլիմկոյի պաշտպան 02/06/2015   15:16  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դատարանում քննվում է քրեական գործ «Արմենտել» ՓԲ ընկերության անվտանգության տնօրինության ղեկավար Աշոտ Պողոսյանի դեմ:
Նա, ըստ մեղադրանքի, 2009թ. նոյեմբերի 13-ից մինչև 15-ն ընկած ժամանակահատվածում գտնվելով գործուղման մեջ՝ ՌԴ Մոսկվա քաղաքում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, աշխատանքից ազատվելու մտավախությունից դրդված, համաձայնել է վերադասի՝ «Վիմպելկոմ» ՓԲ ընկերության ԱՊՀ երկրներում անվտանգության տնօրինության պետ Ալեքսանդր Զուբովի առաջարկությանը:
Նրան, ըստ մեղադրական եզրակացության, առաջարկվում էր օգտագործելով կարգադրիչ լիազորություններն, «Արմենտել» ՓԲ րնկերության շահերին հակառակ ստեղծել միջազգային մուտքային հեռախոսազանգերի համար այլընտրանքային կապուղի և ինքնուրույն մատուցել արտասահմանյան կապի օպերատորների կողմից դեպի «Արմենտել» ՓԲ ընկերության բաժանորդներին ուղղված հեռախոսազանգերի սպասարկման ծառայություններ, ՀՀ տարածքում օգտագործելով նաև «Արմենտել» ՓԲ րնկերության ենթակաոուցվածքը, սակայն շրջանցելով դրա հաշվարկային համակարգը։
«Նշված հանցավոր մտահղացումն իրագործելու շուրջ Ալեքսանդր Զուբովի կողմից ձևավորվել է կայուն կազմակերպված խումբ, որի մեջ ընդգրկվել են Աշոտ Պողոսյանը, «Արմենտել» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն, տեխնիկական բլոկի տնօրեն Վլադիմիր Աաչկովը, ինչպես նաև Ղրղրզստանի Հանրապետության քաղաքացի Ալեքսեյ Պիսարևը։
Դերաբաշխման համաձայն Ալեքսանդր Զուբովին վերապահվել է արտասահմանյան կապի օպերատորների հետ դեպի «Արմենտել» ՓԲ րնկերության բջջային և ֆիքսված ցանցեր տեղափոխվող ծավալների և դրանց դիմաց վճարումների վերաբերյալ պայմանավորվածություններ կնքելը, միջազգային մուտքային հեռախոսազանգերի ապօրինի ուղղորդումների գործընթացը վերահսկելը, հանցակիցների գործողությունները համակարգելը և իր ազդեցությամբ նրանց արարքները հովանավորելը։
Իգոր Կլիմկոյին և Վլադիմիր Սաչկովին վերապահվել է հեռախոսազանգերի ապօրինի ուղղորդումների համար կապուղիներ ստեղծելը, դրանց աշխատանքն ապահովելը, իսկ Ալեքսեյ Պիսարևին՝ այդ կապուղիների աշխատանքի համար անհրաժեշտ սարքավորումներն ու «Արմենտել» ՓԲ րնկերության միջազգային կայանը համապատասխան կարգաբերելը։
Աշոտ Պողոսյանին վերապահվել է հեռախոսազանգերի ապօրինի ուղղորդումների նպատակով կապուղիների ստեղծման և անհրաժեշտ սարքավորումների համար տարածք տրամադրելը և այն հսկողության տակ պահելը, այնտեղ կողմնակի անձանց մուտքն արգելելը և Պիսարևի մուտքն ապահովելը, իր ազդեցությամբ այդ կապուղիների աշխատանքով հետաքրքրվող «Արմենտել» ՓԲ ընկերության աշխատակիցներին հանցավոր գործունեությունը դադարեցնելու և դրա մասին իրավասու մարմիններին հայտնելուն ուղղված միջոցներ ձեռնարկելուց զերծ պահելը»։
Աշոտ Պողոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի չորս  հոդվածներով՝ 188-րդ  հոդվածի 3-րդ մասի 1, 2 կետերով, 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 252-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 253-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ կազմակերպված խմբի կողմից կատարված ապօրինի ձեռնարկատիրություն, որը զուգորդվել է անձանց կամ կազմակերպություններին կամ պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելով, առևտրային կազմակերպության ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ համակարգչային տեղեկատվությունը փոփոխելը, համակարգչային սաբոտաժը:
Այս գործի մասին մամուլի հրապարակմանն Ֆեյսբուք սոցցանցում արձագանքել է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը: Ըստ նրա, հիշատակված մեղադրական եզրակացության մեջ բացակայում են   ապացույցներ, որոնց հիման վրա ընդհանրապես կարելի է ինչ-որ բան մեղսագրել:
Դա անուղղակիորեն հաստատվում է նաև նրանով, որ նախաքննական մարմինը մերժել է իրեն գործին մոտ գալ՝ որպես Կլիմկոյի պաշտպան, և այդ բացարձակապես ապօրինի որոշումը պաշտպանեց նաև առաջին ատյանի դատարանը:
Ո՞վ կասկածներ ունի այդ առնչությամբ, չէ՞ որ   բոլորին է հայտնի որ մարմինն է քննում գործը, իսկ այդ մարմնի քննչական կառույցի մեղադրական եզրակացությունը իր նշանակությամբ և կարևորությամբ դատարանի համար ավելի բարձր ու կարևոր է, քան ինչ-որ «սահմանադրություններ», «կոնվենցիաներ» և Արևմուտքի այլ քայքայիչ ազդեցություններ:
19:26 30/12/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԻգոր Կլիմկոյի գործով բողոքի քննությունը նորից հետաձգվեց. այս անգամ դատավորը խորհրդակցական սենյակում էր
11:39 26/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱԱԾ ներկայացուցիչները չեն ներկայանում փաստաբանի բողոքի քննությանը
12:19 18/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«ԱրմենՏելի» նախկին գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի փաստաբանը դիմել է դատարան
10:03 05/12/2014  |  ՄամուլԻգոր Կլիմկոն մի քանի հայց է ներկայացնելու հայաստանյան ԶԼՄ-ների դեմ. «Ժողովուրդ»

В деле экс-гендиректора ЗАО “АрменТел” Игоря Климко появились новые подробности 02/06/2015   16:49  |  Актуальная тема
В суде рассматривается дело против руководителя дирекции по безопасности ЗАО “АрменТел” (торговая марка Beeline)Ашота Погосяна.
Согласно обвинительному заключению, в ноябре 2009 года Погосян, опасаясь увольнения, во время пребывания в командировке в Москве согласился на предложение руководителя департамента безопасности компаний в странах СНГ ОАО “ВымпелКом” Александра Зубова.
Ему, согласно обвинительному заключению, предлагали вопреки интересам компании “АрменТел” создать альтернативный канал для входящих международных звонков и самостоятельно предоставлять услуги по обслуживанию звонков, направляемых иностранными операторами на номера абонентов компании “АрменТел”, используя для этого инфраструктуру “АрменТела” на территории Армении, но в обход расчетной системы.
“В целях реализации данного преступного замысла Александром Зубовым была сформирована устойчивая организованная группа, куда вошли Ашот Погосян, генеральный директор ЗАО “АрменТел” Игорь Климко, директор технического блока Владимир Сачков, а также гражданин Киргизии Алексей Писарев.
Согласно ролевому распределению, на Зубова были возложены функции по достижению договоренностей с иностранными операторами по поводу объемов трафика сотовой и фиксированной связи и их оплаты, а также контролю процесса незаконной пересылки международных входящих телефонных звонков, координации действий сообщников и их покрывательство с использованием своего влияния.
Игорь Климко и Владимир Сачков отвечали за создание каналов незаконной пересылки телефонных звонков, обеспечение их работы, а Алексей Писарев – за обеспечение необходимого оборудования для работы каналов и соответствующей отладки международной станции компании “АрменТел”.
Ашот Погосян должен был предоставить территорию для создания каналов и размещения необходимого оборудования, а также держать процесс под контролем, в частности блокировать вход туда сторонних лиц и обеспечить доступ к ним Писарева”, - говорится в обвинительном заключении.
Ашоту Погосяну предъявлено обвинение по пп.1, 2 ч. 3 ст. 188(Незаконное предпринимательство, сопряженное с причинением ущерба в особо крупных размерах лицам, или организациям, или государству, совершенное организованной группой), ч. 2 ст. 214(Злоупотребление полномочиями служащими коммерческих или иных организаций, повлекшее тяжкие последствия), п.3 ч. 2 ст. 252(Изменение компьютерной информации, совершенное с использованием должностного положения), ч.1ст. 253(Компьютерный саботаж) Уголовного кодекса Армении.
На публикации об этом деле отреагировал адвокат Тигран Атанесян. По его словам, в вышеупомянутом обвинительном заключении отсутствуют доказательства, на основании которых вообще можно было бы что-либо вменять в вину.
“Это подтверждается также тем, что орган предварительного следствия отказался подпускать меня к делу в качестве адвоката Климко, и это абсолютно незаконное решение поддержал суд первой инстанции”, - отметил адвокат.