Ադրբեջանական բանակն իրականում խոցել է իրենց պատկանող անօդաչու սարքը 01/31/2015   13:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն՝ հունվարի 25-ից 31-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի  շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 2200 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60մմ ականանետերից և տարբեր տիպի նռնականետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 40000 կրակոց:
ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայության տեղեկացմամբ՝ նույն ժամանակահատվածում հակառակորդն իրականացրել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, որոնք ժամանակին հավաստանշվել են հայ դիրքապահների կողմից և ետ շպրտվել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների պատասխան գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդն ունեցել է առնվազն 3 զոհ և վիրավորներ: ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, ադրբեջանական ագիտպրոպը սեփական զինուժի կորուստները պարտակելու և հանրության շրջանում հաղթական տրամադրություններ ձևավորելու համար դիմել է էժանագին քարոզչական հնարքի՝ հայտարարելով, թե իբր Ակնայի ուղղությամբ խոցել է հայկական անօդաչու թռչող սարք: Բայց իրականում ՊԲ համապատասխան կառույցները բացահայտել են, որ ադրբեջանական բանակը խոցել է իրենց պատկանող անօդաչուն:
Շաբաթվա ընթացքում ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետել են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանն առաջնագծում և վստահորեն իրականացրել մարտական հերթապահություն:

Азербайджанские ВС сбили собственный беспилотник 01/31/2015 14:19 | Лента новостей
По оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, в период с 25-го по 31-е января на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано около 2200 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Согласно информации, за это время из стрелкового оружия разных калибров, а также из минометов калибра 60мм. и гранатометов различного типа по направлению армянских позиций было произведено более 40000 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
По данным ведомства, за этот период азербайджанские отряды специального назначения предприняли попытки диверсии, которые было своевременно пресечены.
В результате ответных действий передовых подразделений АО НКР противник понес потери: как минимум трое убитых и несколько раненых. С карабахской стороны потерь нет.
“Помимо вышеотмеченных нарушений, азербайджанский агитпроп для сокрытия потерь в рядах своих ВС и формирования победных настроений в обществе прибег к дешевым уловкам, заявив о том, что якобы их ВС сбили армянский беспилотник. На самом деле соответствующие структуры Армии обороны НКР выяснили, что азербайджанская армия сбила свой же беспилотник.
Передовые подразделения АО НКР владели оперативно-тактической обстановкой и уверенно несли боевое дежурство", - говорится в сообщении оборонного ведомства.