Տնտեսագետները` 2015-ի ֆինանսական ճգնաժամի սպասումով 01/29/2015   12:11  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դոլարի համեմատ դրամն անցած տարվա կտրվածքով արժեզրկվել է 17%-ով, եվրոյի նկատմամբ` 3%: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի փորձագետ, տնտեսագետ Աշոտ Խուրշուդյանը` հավելելով, որ անցած տարվա նոյեմբերին փոխարժեքի տատանումն իրականում այնքան կտրուկ չի եղել, որքան դրա առաջացրած ցնցումը:
Իսկ պատճառը, ըստ տնտեսագետի, հարկ է փնտրել ռուսական ռուբլու փոխարժեքի ավելի քան 30 %-անոց արժեզրկման մեջ: Սրանով պայմանավորված, ըստ նրա, ՌԴ-ում աշխատող քաղաքացիների եկամուտները նույն չափով նվազեցին` առաջացնելով խուճապ ու կենսամակարդակի անկում:
Անդրադառնալով ՌԴ տնտեսության բացասական սպասումներին՝ Աշոտ Խուրշուդյանը հիշեցրեց, որ ԵՏՄ մտնելով՝ մենք միանգամից դեպի երրորդ երկրներ մեր արտահանման համար շատ մեծ տարիֆներ դրեցինք: «Դա մտահոգիչ տնտեսական քաղաքականություն է ՀՀ-ի համար, ինչը չկար, երբ մտնում էինք ԵՏՄ»,- ասաց տնտեսագետը:
«Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանն էլ նշեց, որ նավթի միջազգային գներն իրենց դերը խաղացին և դեռ խաղալու են մոտակա 3-4 տարիներին:
«Իսկ ով ասաց, որ մենք տրանսֆերտային տնտեսությունը պետք է պահենք հավերժ»,- հռետորական հարց ուղղեց տնտեսագետն ու մատնանշեց ՀՀ տնտեսության համար այս իրավիճակից դուրս տանող մի քանի ելքեր, օրինակ` էժան հումքի ներկրում, տնտեսության արդիականացում, ինչը հնարավորություն կտա մեր արտադրությամբ մրցակից դառնալ միջազգային շուկայում: Այսպիսով, ըստ Թաթուլ Մանասերյանի՝ 2015-ին ճգնաժամից կարելի կլինի նույնիսկ օգտվել, եթե, իհարկե, արվեն ճիշտ քայլեր:
Ինչ վերաբերում է արտաքին շուկաներում սպասվող նոր ցնցումներին, բանախոսների կարծիքով՝ դրանք անպայմանորեն անդրադառնալու են Հայաստանի վրա:
«Բայց ես լավատես եմ, կարծում եմ, որ ճգնաժամը կառավարելի կլինի,- հայտարարեց Թաթուլ Մանասերյանը-, հակառակ դեպքում, ֆինանսական կապիտալը, որ կմտնի Հայաստան, ավերիչ կլինի ՀՀ ֆինանսական համակարգի համար»,- հավելեց տնտեսագետը` չբացառելով, որ Ռուսաստանում ռուբլի-դոլար հարաբերակցությունից օգտվել ցանկացողներ մեր երկրում կգտնվեն:

Кризис 2015 года может оказаться на руку экономике Армении, если будут предприняты правильные шаги — экономист 01/29/2015   13:20  |  Актуальная тема
Кризис 2015 года может оказаться на руку, если будут предприняты правильные шаги. Об этом на встрече с журналистами в четверг заявил руководитель исследовательского центра “Альтернатива” Татул Манасерян.
“А кто Вам сказал, что наша экономика вечно должна держаться на трансфертах”, - задал экономист риторический вопрос и указал на пути выхода из сложившейся ситуации, в числе которых импорт дешевого сырья, модернизация экономики, что позволит повысить конкурентоспособность отечественной продукции на международном рынке.
Что касается новых возможных потрясений на внешнем рынке, по мнению специалиста, они обязательно скажутся на Армении.
Он при этом добавил, что настроен оптимистически в своих предположениях относительно управляемости кризиса.”В противном случае, по мнению Манасеряна, финансовый капитал, поступивший в Армению, возымеет катастрофическое воздействие на финансовую систему”, - отметил он, добавив, что в стране всегда найдутся люди, желающие подзаработать на волатильности пары рубль/доллар.
По мнению эксперта международного центра человеческого развития, экономиста Ашота Хуршудяна, причины следует искать в 30-процетной девальвации российского рубля, которая привела к соразмерному сокращению доходов граждан Армении, работающих в РФ, вызвав у них панику и негативно сказавшись на уровне их жизни. “Армянский драм за прошедший год девальвировал в паре с американским долларом на 17%, с евро – на 3%. На самом деле колебание курса национальной валюты в ноябре прошлого года были не такими резкими, как шок от него”, - констатировал он.