ՄԻԵԴ-ում Ամալ Քլունիին ընդունեցին որպես հոլիվուդյան աստղի (լուսանկարներ) 01/28/2015   15:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում մեկնարկել է Փերինչեքի գործի լսումը: Ինչպես հայտնի է, հայկական կողմը ներկայացնում է նաև փաստաբան Ամալ Քլունին, ով հայտնի է որպես միջազգային իրավունքի մասնագետ:
Ամալ Քլունին դահլիճ է մտել  լրագրողների և տեսախցիկների ուղեկցությամբ:
Փաստաբանին լրագրողները չէին դադարում նկարել անգամ դատը սկսվելու զանգերը հնչելուց հետո: Այս մասին տեղեկացնում է «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը Ստրասբուրգից։
Ինչպես քննվող գործի հնչեղությունը, այնպես էլ Ամալ Քլունիի ներկայությունը՝ ՄԻԵԴ էր բերել բազմաթիվ լրագրողների ու ֆոտոլրագրողների:
Ինչպես ասաց ՄԻԵԴ մամուլի քարտուղարը, այսօր ՄԻԵԴ-ում հավատարմագրված լրագրողների թիվն աննախադեպ է, 50-ից ավել լրատվամիջոցներ հավատարմագրվել են
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի լսումներին մասնակցելու համար:
Գիտությունների դոկտոր, Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքը դատապարտվել էր Ցեղասպանության ժխտման համար. նա  2005 թվականի մայիսին, հուլիսին և սեպտեմբերին Շվեցարիայում մասնակցել էր տարբեր կոնֆերանսների, որոնց ընթացքում հրապարակայնորեն ժխտել էր, որ 1915 թվականին և դրանից հետո Օսմանյան կայսրությունը ցեղասպանություն է իրականացրել հայ ժողովրդի դեմ: Նա հայկական ցեղասպանության գաղափարը համարել էր «միջազգային սուտ»:
Սակայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով կայացված վճռում ճանաչել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով (խոսքի ազատություն) երաշխավորված խոսքի ազատության իրավունքի խախտում:

Участие Амаль Клуни в слушаниях по делу Перинчека привлекло внимание огромного количества журналистов (фото) 01/28/2015 15:52 | Лента новостей
В Европейском суде по правам человека начались слушания по делу Перинчека, передает корреспондент “ФактИнфо” с места событий.
Как известно, Армению на суде представляют супруга известного голливудского актера Джорджа Клуни – Амаль Клуни и Джефри Робертсон.
Амаль Клуни зашла в зал заседания в сопровождении журналистов.
Резонансность дела и участие в слушаниях Амаль Клуни привлекло внимание беспрецедентного количества журналистов и фоторепортеров. По словам пресс-секретаря ЕСПЧ, было аккредитовано порядка 50 журналистов.
Супругу голливудского актера Джорджа Клуни не переставая фотографировали и снимали на видеокамеру даже после того, как прозвучал звонок, возвещающий о начале заседания.
Доктор наук, лидер Турецкой рабочей партии Догу Перинчек был осужден за отрицание Геноцида армян. Перинчек в мае, июле и сентябре 2005г. в Швейцарии принял участие в различных конференциях, в ходе которых публично отрицал, что в 1915г. и в последующие годы Османская империя осуществляла Геноцид армян. Он назвал идею Геноцида армян “международной ложью”.