ՀՀ կառավարությունում ստորագրվել է հայ-վրացական «Բարեկամության կամուրջ»-ի կառուցման համաձայնագիրը 12/24/2014   17:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ներկայությամբ ՀՀ կառավարությունում ստորագրվել է համաձայնագիր՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի կառավարությունների միջև Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի պետական սահմանի Բագրատաշեն-Սադախլո անցման կետի տարածքում Դեբեդ գետի վրա նոր կամրջի կառուցման վերաբերյալ»: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Փաստաթուղթն ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից՝ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, Վրաստանի կառավարության անունից՝ Վրաստանի փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլին:
Նշենք, որ ս.թ. դեկտեմբերի 11-12-ը ՀՀ վարչապետի՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նախաստորագրել էին վերոնշյալ համաձայնագիրը և նաև ստորագրել էին արձանագրություն՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերելով առ այն, որ մինչև 2015 թ. համաձայնագիրը կստորագրվի, և Հայաստանի ու Վրաստանի միջև կառուցվելիք նոր կամուրջը կանվանվի «Բարեկամության կամուրջ»:
Համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը հաջորդել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը Վրաստանի փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ, ով նաև առևտրատնտեսական հարցերով հայ-վրացական աշխատանքային խմբի համանախագահն է:
ՀՀ վարչապետը գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման ընթացքից և կարևորել Վրաստանի հետ երկկողմ կապերի շարունակական ակտիվացումը և սերտացումը: Երկուստեք հաջողված և արդյունավետ է գնահատվել ՀՀ վարչապետի՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցը, որը հնարավորություն տվեց կյանքի կոչել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և համագործակցության զարգացման նոր ուղղություններ նախանշել:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Վրաստանի միջև քաղաքական երկխոսության ընթացքը և ընդգծել, որ պետք է ջանքեր գործադրել առևտրատնտեսական գործակցությունը ևս այդ մակարդակին հասցնելու ուղղությամբ:
Առկա ներուժի լիարժեք իրացման և նոր համատեղ ծրագրերի իրականացման առումով առանձնակի կարևորվել է հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, ինչպես նաև առևտրատնտեսական հարցերով հայ-վրացական աշխատանքային խմբի դերը, որի երկրորդ նիստը գումարվել է այսօր՝ Երևանում:

Армения и Грузия подписали соглашение о строительстве “Моста дружбы” 12/24/2014 18:35 | Лента новостей
Соглашение о строительстве нового моста на реке Дебед на армяно-грузинской границе подписано в среду, 24 декабря, в присутствии премьер-министра Армении Овика Абраамяна в правительстве РА. Под документом поставили свои подписи министр транспорта и связи Гагик Бегларян и вице-премьер, министр экономики и устойчивого развития Грузии Георгий Квирикашвили.
Отметим, что соответствующее соглашение было парафировано в ходе состоявшегося 11-12 декабря визита премьера Армении в Тбилиси. Абраамян и Гарибашвили подписали также протокол, которым достигнута договоренность о том, что вышеупомянутое соглашение будет подписано до 2015 года и воздвигаемый между Арменией и Грузией новый мост будет называться “Мостом дружбы”.
После церемонии подписания, состоялась встреча армянского премьера Овика Абраамяна с Георгием Квирикашвили, который также является сопредседателем армяно-грузинской рабочей группы по торгово-экономическим вопросам.
Премьер-министр Армении выразил удовлетворение процессом развития отношений между странами и отметил важность последовательной активизации и сближения связей с Грузией. Стороны назвали удавшимся и эффективным визит премьера Армении в Грузию, который позволил воплотить в жизнь достигнутые договоренности и наметить новые направления развития сотрудничества.
Собеседники высоко оценили ход политического диалога меду Арменией и Грузией и подчеркнули необходимость дальнейшего приложения усилий по доведению торгово-экономического сотрудничества до аналогичного уровня.
В плане полноценного использования потенциала и реализации новых совместных программ была отмечена важность деятельности армяно-грузинской межправительственной комиссии, а также роль рабочей группы по торгово-экономическим вопросам, которая провела сегодня в Ереване второе заседание.