Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ու Հայաստանի միջև ստորագրվել են վարկային և դրամաշնորհային համաձայնագրեր 12/19/2014   15:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև ստորագրվել են «Կոտայքի մարզի կոշտ թափոնների կառավարման ծրագիր» վարկային և դրամաշնորհային համաձայնագրեր: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Վարկային համաձայնագիրը ստորագրել են ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը և ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Մարկ Դեյվիսը: Համաձայնագրով ՎԶԵԲ-ը Հայաստանին կհատկացնի 3.5 մլն եվրո գումարի չափով վարկ:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, Հրազդան համայնքի ղեկավար Արամ Դանիելյանը և ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Մարկ Դեյվիսը ստորագրել են նաև դրամաշնորհային համաձայնագիր, որով ՀՀ-ին կհատկացվի 3.5 մլն եվրո դրամաշնորհ` ԵՄ Հարևանության ներդրումային գործիքի միջոցով: Ծրագրի շրջանակում ևս 1.07 մլն եվրոյի չափով գումար նախատեսվում է ստանալ որպես տեխնիկական աջակցություն:
Ծրագրի նպատակն է նպաստել Կոտայքի մարզում և Սևան քաղաքում կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարման բարելավմանը:
Ծրագրի շրջանակում կապիտալ ծախսերը կներառեն նոր աղբավայրի կառուցում, թափոնների հավաքման բեռնատարների, թափոնների համար կոնտեյներների (արկղների), աղբավայրի աշխատանքների համար մասնագիտացված սարքավորումների ձեռքբերում, իսկ տեխնիկական համագործակցության շրջանակում կիրականացվեն բնապահպանական և սոցիալական լրացուցիչ ուսումնասիրություններ, գնումների աջակցություն և այլն:

Кредитные и грантовые соглашения подписаны между Арменией и Европейским банком реконструкции и развития 12/19/2014   15:51  |  Лента новостей
Кредитные и грантовые соглашения “Программа управления твердыми отходами Котайкской области” подписана в пятницу между Республикой Армения и Европейским банком реконструкции и развития.
Кредитные соглашения подписали министр финансов Армении Гагик Хачатрян и директор ереванского офиса ЕБРР Марк Дейвис. Согласно документу, ЕБРР предоставит Армении кредит в размере 3.5 млн. евро.
Глава Минфина РА Гагик Хачатрян, руководитель Разданского городского муниципалитета Арам Даниелян и директор ереванского офиса ЕБРР Марк Дейвис подписали также грантовое соглашение, по которому Армении посредством инвестиционного инструмента соседства (NIF) ЕС будет выдан грант в размере 3.5 млн. евро. Еще 1.07 млн. евро предусмотрено в рамках программы в качестве технической помощи.
Программа имеет целью способствовать улучшению процесса управления твердыми отходами в Котайкской области и городе Севан.
В рамках программы предусмотрены капитальные расходы на строительство новых мусорных полигонов, приобретение грузовиков для сбора мусора, контейнеров для отходов, специального оборудования для работы на свалке. В рамках же технического сотрудничества планируется провести дополнительные социально-экологические исследования и т.д.