Թուրքիայում մոտ 30 մարդ է ձերբակալվել, այդ թվում՝ հայտնի լրագրողներ 12/14/2014   19:54  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի ոստիկանությունը երկրի մի շարք քաղաքներում ստուգայցեր է կատարել, ինչի արդյունքում առնվազն 24 մարդ է ձերբակալվել, այդ թվում՝ հայտնի լրագրողներ: Այս մասին հայտնում է ТАСС ռուսաստանյան գործակալությունը:
Ձերբակալվածները համարվում են ԱՄՆ-ում բնակվող՝ իսլամական գործիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հիմնադրած «Հիզմեթ» շարժման կողմնակիցներ: Թուրքական իշխանությունները Գյուլենին մեղադրում են կառավարության տապալումը  նախապատրաստելու մեջ:
«Անադոլու» թուրքական լրատվական գործակալությունը հայտնել է, որ դատարանը շարժման հետ կապված 31 մարդու ձերբակալման թույլտվություն է  տվել: Նրանց թվում են Zaman թուրքական խոշորագույն թերթի խմբագիր Էկրեմ Դումանլին, ինչպես նաև ոստիկանության գործող և պաշտոնաթող բարձրաստիճան մի շարք ներկայցուցիչներ: Գործակալության տվյալներով՝ նրանք, մասնավորապես, կասկածվում են «սպառնալիքների և ահաբեկումների» միջոցով երկրում իշխանությունը վերահսկողության տակ առնելու փորձերի մեջ:
Ստամբուլի գլխավոր դատախազի հայտարարության մեջ ասված է, թե ձերբակալվածները մեղադրվում են «ահաբեկչական խումբ ստեղծելու», կեղծիքների և իշխանությանը զրպարտելու մեջ:

В Турции задержаны около 30 человек, включая известных журналистов 12/15/2014   10:06  |  Международные новости
Полиция Турции провела рейды в ряде городов страны, в результате которых были задержаны по меньшей мере 24 человека, включая известных журналистов, передает в воскресенье ТАСС.
Задержанные считаются сторонниками движения "Хизмет" опального исламского деятеля Фетуллаха Гюлена, который проживает в США. Турецкие власти обвиняют его в подготовке к свержению правительства.
Информационное агентство Анадолу сообщило, что суд выдал 31 ордер на арест лиц, связанных с движением. Среди задержанных оказались главный редактор крупнейшей газеты Zaman Экрем Думанлы, а также несколько действующих и находящихся в отставке высокопоставленных представителей полиции. По данным агентства, они, в частности, подозреваются, в использовании "угроз и запугивания" в попытке взять контроль над властью в стране.
В заявлении главного прокурора Стамбула говорится, что задержанные обвиняются в "создании террористической группы", в фальсификациях и клевете на власти.