Կառավարությունն անդրադարձավ դրամի արժեզրկման ու ապրանքների գնաճին 12/04/2014   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դրամի արժեզրկման ու փոխարժեքի շուկայում վերջին շրջանում տեղի ունեցող երևույթների վերաբերյալ այսօր կառավարության նիստի սկզբում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հանձնարարականով պաշտոնական տեսակետ հայտնեց Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը:
Նա նշեց՝ ՀՀ ներքին արժութային շուկայում դրամի արժեզրկման և փոխարժեքի տատանողականության հիմնական պատճառը ձևավորված որոշակի սպասումներն են, տարածաշրջանի և միջազգային շուկայում տեղի ունեցած զարգացումները:
«Ձևավորված սպասումներն այդուհանդերձ որոշակի մտավախությունների տեղիք են տվել, որովհետև նաև ճշգրտում է ապրել փոխարժեքը: Մեր վերջին հայտարարություններն ուղղված էին սպեկուլյացիաներից և անհարկի փոխարկումներից զերծ պահելուն, քանի որ փոխարժեքի նման տանատողականության վարքագծի պայմաններում դրանք իրենց մեջ կրում են բարձր ռիսկեր և չմասնագիտացված անձանց մոտ ակնկալվող օգուտի փոխարեն կարող են հանգեցնել նաև զգալի վնասների»,- ասաց Ներսես Երիցյանը:
Նա նաև վստահեցրեց. «Գործի են դրվել մեր տրամադրության տակ եղած բոլոր գործիքները, որպեզի կարողանանք տատանողականությունը հաղթահարել»,- հայտարարեց նա:
«Մեր պահուստները համարժեք են շրջանառության մեջ գտնվող կանխիկ դրամին: Այդ իմաստով որևիցե խնդիր չենք տեսնում»,- Նշեց ԿԲ փոխնախագահն ու հավելեց, որ բանկային համակարգի կայունությունը նույնպես ապահովված է, երաշխավորված կապիտալի բարձր մակարդակով: Բանկերն ունեն շատ մեծ դոլարային իրացվելիություն՝ և՛ կանխիկ, և՛ անկանխիկ, ինչը համարժեք է շրջանառության մեջ գտնվող կանխիկին:
«Բանկերը պետք է ի վիճակի լինեն սպասարկելու մեր քաղաքացիների պահանջները»,- ասաց նա:
Ներսես Երիցյանն իր խոսքում անդրադարձավ նաև վերջին շրջանում գրացված ու շարունակվող սպառողական գների աճին՝ նշելով, որ ԿԲ կանխատեսումներով՝ գների կայունության հետ կապված զգալի ռիսկեր այս պահին չկան, իսկ գնաճի ցուցանիշը 2014 -2015 թվականներին կգտնվի նպատակային թույլատրելի միջակայքում՝ 4 պլյուս-մինուս 1.5 %:
«Այս տարի կլինի 4 %-ի սահմաններում, եկող տարի՝ 4 պլյուս-մինուս 1.5 %-ի սահմաններում՝ հաշվի առած բոլոր վերջին զարգացումները արտարժութային շուկայում»,- հայտարարեց Ներսես Երիկցյանը:
Ներսես Երիցյանի ելույթից հետո Վարչապետը Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանին հանձնարարեց կառավարության հաջորդ նիստին ներկայացնել ապրանքների գնաճի վերաբերյալ տեղեկատվություն, ապա նշեց. «Մեկ անգամ ներկայացրել են, ես ծանոթ եմ՝ մոտ 5 %-ի շրջանակներում կար գնաճ, բայց նաև հասարակության մեջ կա այնպիսի կարծիք, խոսակցություններ, որ դա 10 %, 15 % է»:
Հասարակության կասկածները փարատելու համար, վարչապետի խոսքով, Արտակ Շաբոյանը կառավարության հաջորդ նիստում կներկայացնի վերջին 10 օրվա ընթացքում գրանցված գնաճը:

Замглавы Центробанка Армении прокомментировал ситуацию с девальвацией драма и ростом цен на потребительские товары 12/04/2014 14:49 | Лента новостей
Основной причиной девальвации драма на валютном рынке и колебания курса являются происходящие в последнее время на региональных и международных финансовых рынках события, заявил на заседании правительства в четверг заместитель председателя Центрального банка РА Нерсес Ерицян.
“Сложившиеся в этой связи ожидания, тем не менее, вызывают определенную обеспокоенность”, - добавил он. Наши недавние заявления были направлены на сдерживание валютных спекуляций и необоснованных конвертаций, поскольку подобные колебания обменного курса заключают в себе высокие риски и вместо выгоды могут обернуться для несведущих в этом вопросе людей серьезными убытками”, - пояснил Нерсес Ерицян.
Он также заверил, что в ход пущены все имеющиеся в распоряжении регулятора инструменты для преодоления колебаний.
“Наши резервы эквивалентны находящимся в обращении наличным драмам. В этом смысле мы не видим каких-либо проблем ”, - отметил замглавы Центробанка. “Стабильность банковской системы также обеспечена высоким уровнем гарантированного капитала”, - добавил он.
Нерсес Ерицян прокомментировал также сложившуюся в последнее время ситуацию с ростом цен на потребительские товары. “По прогнозам ЦБ, существенных рисков для ценовой стабильности нет, а показатель инфляции на 2014-2015 год будет в допустимом целевом диапазоне 4%- плюс-минус 1.5% с учетом последних событий на валютном рынке”, - заявил Нерсес Ерицян.
После выступления замглавы ЦБ премьер-министр Армении поручил председателю Государственной комиссии по защите экономической конкуренции(ГКЗЭК) Артаку Шабояну представить на следующем заседании правительства данные о росте цен за последние 10 дней.