Հայ-չինական քաղաքական խորհրդակցություններ Պեկինում 11/28/2014   16:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 27-ին Պեկինում կայացան քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հայկական կողմից խորհրդակցությունները վարում էր Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը, չինական կողմից` Չինաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Չընգ Կուոփինգը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում հանգամանալից քննարկվեցին քաղաքական, առևտրատնտեսական, ինչպես նաև կրթական և մշակութային ոլորտներում առկա փոխգործակցությանը և դրա ընդլայնման հնարավորություններին առնչվող հարցեր:
Նույն օրը խորհրդակցությունների մասնակիցներին ընդունեց Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վանգ Յին: Կողմերը մտքեր փոխանակեցին հայ-չինական հարաբերությունների, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հարցերի շուրջ:
Պեկին կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սերգեյ Մանասարյանը հանդիպում ունեցավ նաև Չինաստանի առևտրի փոխնախարար Վանգ Շոուվընի հետ: Քննարկվեց երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:

Армяно-китайские политические консультации прошли в Пекине 11/28/2014   18:07  |  Лента новостей
Политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Китая состоялись 27 ноября в Пекине. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
С армянской стороны консультации вел заместитель министра иностранных дел Армении Сергей Манасарян, с китайской стороны - заместитель министра иностранных дел Чен Гопин.
“В ходе консультаций стороны детально обсудили вопросы касающиеся существующего взаимодействия в политической, торгово-экономической, а также образовательной и культурной сферах и возможностей его углубления.
В тот же день участников консультаций принял министр иностранных дел Китая Ван И. Стороны обменялись мнениями вокруг вопросов армяно-китайских отношений, а также представляющих взаимный интерес вопросов международной и региональной повестки дня.
В рамках своего визита в Пекин заместитель министра иностранных дел Армении Сергей Манасарян встретился также с заместителем министра торговли Китая Вангом Жуанем. Был обсужден широкий круг вопросов двустороннего торгово-экономического сотрудничества”,-говорится в сообщении МИД Армении.