«Աֆրիկյանների տան» գործը դարձյալ դատարանում է 11/25/2014   14:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանն առաջիկայում դարձյալ ստիպված կլինի վարույթ ընդունել ու քննել Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի բողոքը՝ կապված Աֆրիկայնների տան քանդման հետ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին կազմակերպության գրասենյակից՝ հավելելով, որ գործը վարույթ ընդունելու մասին լուր առայժմ չեն ստացել:
Բանն այն է, որ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը բավարարել է Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի հոկտեմբերի 3-ի որոշման դեմ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի բողոքը:
Կազմակերպությունը դատարան էր դիմել` բողոքարկելու «Աֆրիկյանների տուն» հուշարձան-շենքի քանդման փաստով քրեական գործի հարուցումը մերժելու որոշումը, քանի որ ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժինը մերժել է քրեական գործի հարուցումը, իսկ Երևան քաղաքի դատախազությունը հաստատել էր այդ որոշման օրինականությունը:
Սակայն նոյեմբերի 7-ին Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել էր Կենտրոնականի քննչական բաժնի և դատախազության որոշումները վերացնելու մասին ԹԻՀԿ-ի բողոքը՝ թողնելով այն առանց քննության և դրանով, փաստորեն, օրինական համարելով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը:
09:21 03/09/2014  |  ՄամուլԱֆրիկյանների տունը քանդեցին. «Հրապարակ»
11:01 04/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՕմբուդսմեն. Մեր օրենսդրության մեջ թերի են պատմամշակութային հուշարձանների տեղափոխմանը վերաբերող կարգավորումները

Дело о сносе дома Африкянов в Ереване вновь оказалось в суде 11/25/2014   15:32  |  Актуальная тема
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш в ближайшее время будет вынужден принять к производству и рассмотреть жалобу антикоррупционного центра "Трансперенси Интернешнл” в связи со сносом дома Африкянов. Об этом “ФактИнфо” сообщили в офисе общественной организации.
Дело в том, что Апелляционный уголовный суд Армении удовлетворил жалобу "Трансперенси Интернешнл” на решение суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 3 октября.
Организация обратилась в суд с намерением обжаловать решение об отказе в возбуждении уголовного дела по факту демонтажа являющегося культурно-историческим памятником дома Африкянов, поскольку центральный следственный отдел полиции отказал в возбуждении уголовного дела, а прокуратура Еревана утвердила законность данного решения.
Однако 7 ноября суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш отклонил иск антикоррупционного центра "Трансперенси Интернешнл об отмене решений центрального следственного отдела и прокуратуры, оставив жалобу без рассмотрения и тем самым посчитав законным решение об отказе в возбуждении уголовного дела.