Նոր նախարարությունը, ըստ ամենայնի, կղեկավարի Վաչե Գաբրիելյանը. «Հայկական Ժամանակ» 11/07/2014   09:10  |  Մամուլ
Երեկ կառավարության նիստում հայտարարվել է, թե շուտով ստեղծվելու է նոր նախարարություն, որը կոչվելու է Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարություն: Այս մասին է գրում «Հայկական Ժամանակ»՝ հավելելով, որ այս կառույցը, ըստ ամենայնի, կղեկավարի Վաչե Գաբրիելյանը:
Լրատվամիջոցի տեղեկություններով՝ նման նախարարություն ստեղծելն ունի կոնկրետ նպատակ:
«Արդեն տեղեկացրել ենք, որ մինչև 2017 թվականը ԵՄ-ն Հայաստանին է տրամադրելու 170 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհ, ինչի մասին համաձայնագիրը նոյեմբերի 3-ին Բրյուսելում ստորագրեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը և ԵՄ ընդլայնման և հաևանության քաղաքականության հարցերով նոր հանձնակատար Յոհաննես Հանը: Մեր աղբյուրները պնդում են, որ դրամաշնորհը տրամադրելու նախապայման է եղել այն, որ այն ծախսելու համար նոր նախարարություն ստեղծվի և նախարար նշանակվի ԵՄ վստահությունը վայելող չկոռումպացված պաշտոնյա»,- մեկնաբանում է թեթրը։

“Айкакан жаманак”: Новое министерство, по всей вероятности, возглавит Ваче Габриелян 11/07/2014 10:29 | Пресса
Газета “Айкакан жаманак” пишет, что министерство международной экономической интеграции и реформ, которое будет создано в скором времени, по всей вероятности, возглавит Ваче Габриелян.
По данным СМИ, министерство создается с конкретной целью.
“Мы уже сообщали о том, что до 2017 года ЕС предоставит Армении грант в размере 170 млн. евро. Соглашение было подписано в Брюсселе 3 ноября министром экономики Армении Кареном Чшмаритяном и комиссаром ЕС по вопросам расширения и политики соседства Йоханнесом Ханом. По сведениям наших источников, предусловием выдачи гранта являлось создание нового министерства, которое возглавит некоррумпированный чиновник, пользующийся доверием ЕС”, - пишет газета.