«Սիսիանի բժշկական կենտրոն»-ի ծննդաբերական բաժանմունքում կնոջ մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 11/05/2014   22:06  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության Սիսիանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ «Սիսիանի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության ծննդաբերական բաժանմունքում 28-ամյա Անի Դավթյանի մահվան դեպքի առթիվ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկացմամբ՝ 2014թ. հոկտեմբերի 25-ին` ժամը 23:20-ին, «Սիսիանի բժշկական կենտրոն»  ՓԲ ընկերությունից ահազանգ է ստացվել, որ Սիսիան քաղաքի բնակիչ Անի Դավթյանը 2014թ. հոկտեմբերի 24-ին` ժամը 14:00-ին, պտղաջրերի էմբոլիա ախտորոշմամբ տեղափոխվել է հիվանդանոց։
Նրա մոտ ախտորոշվել է 24 շաբաթական հղիություն, սպառնացող վաղաժամ ծննդաբերություն:
2014թ. հոկտեմբերի 25-ի առավոտյան արձանագրվել է պտղի ներարգանդային մահ, ինքնուրույն ծննդալուծվել է, որից հետո Դավթյանը էպիգաստրալ շրջանում ունեցել է ցավեր, սրտխառնոց, շնչարգելություն, նրա մոտ զարգացել է սուր սրտանոթային անբավարարություն: Կատարվել են ռեանիմացիոն միջոցառումներ, սակայն հեմոդինամիկ ցուցանիշները չեն վերականգնվել և նույն օրը՝ ժամը 22:05-ին, Անի Դավթյանը հիվանդանոցում մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության Սիսիանի քննչական բաժնում նախապատրաստված նյութերով 05.11.2014թ. հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն՝ մահվան պատճառները պարզելու համար, որի եզրակացությունը դեռեւս չի ստացվել։

Возбуждено уголовное дело по факту смерти 28-летней беременной женщины в сисианском медцентре 11/06/2014   10:37  |  Криминальная хроника
В сисианском отделе следственного управления Следственного комитета Армении по Сюникской области возбуждено уголовное дело по факту гибели 28-летней Ани Давтян в роддоме сисианского медцентра.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, 25 октября 2014 года, в 23.20 из ЗАО “Сисианский медцентр” поступило сообщение о том, что 24 октября днем в больницу с диагнозом “эмболия околоплодных вод” была госпитализирована Ани Давтян.
Врачи определили у А. Давтян 24-недельную беременность с угрозой преждевременных родов.
25 октября утром была констатирована внутриутробная смерть плода. Женщина самостоятельно родила, после чего у Давтян появились боли в эпигастральной области, тошнота, признаки асфиксии, у женщины развивалась острая сердечная недостаточность. Были проведены реанимационные мероприятия, однако гемодинамические показатели не восстановились и в тот же день, в 22.05 Ани Давтян скончалась в больнице.
По материалам, подготовленным в сисианском отделе следственного управления СК Армении по Сюникской области, по данному факту возбуждено уголовное дело по ч. 2ст. 130 УК РА.