Հանդիպում ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովում 10/27/2014   15:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է ԵՄ խորհրդատվական խմբի շրջանակներում Հայաստան այցելած փորձագետների հետ:
ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության տեղդեկացմամբ՝ հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են այս տարիների ընթացքում ԵՄ խորհրդատվական խմբի գործունեությանը եւ նախանշել ԵՄ-ի հետ առաջիկա ծրագրերը, մասնավորապես ՀՀ-ԵՄ երկխոսությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ օրակարգի
ձեւավորման ուղիները:
Նաիրա Զոհրաբյանը, գնահատելով ԵՄ խորհրդատվական խմբի աշխատանքը, նշել է այն դրականը, որը կատարել է թիմը՝ մասնավորապես օգնելով Ասոցացման համաձայնագրի եւ դրա հիմնական բաղադրիչ հանդիսացող Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի պայմանագրի նախապատրաստման գործում, այդուհանդերձ հանձնաժողովի նախագահը բարձրաձայնել է այն խնդիրները, որոնք առաջիկայում պետք է անպայմանորեն վերանայի Եվրոպական միությունը՝ տարածաշրջանում եւ հատկապես Հայաստանում իր քաղաքականությունը մշակելիս։
Կողմերն անդրադարձել են բյուջետային վերահսկողության խնդրին՝ նշելով, որ ԵՄ-ից պետական բյուջեին հատկացվող գումարները լրջագույն վերահսկողության խնդիր ունեն:
Նաիրա Զոհրաբյանը բարձրաձայնել է նաեւ ԵՄ-ից դրամաշնորհներ ստացող որոշ ՀԿ-ների հարցը, որոնց աշխատանքի արդյունքը տեսանելի չէ: Նա նշել է այն ուղղությունները, որտեղ պիտի հստակ նկատելի լինի ԵՄ-ի դիրքորոշումը հանրության մեջ եվրոպական արժեքների տարածման ճիշտ ու գրագետ լոբբինգ անելու հարցում:
Այս առումով հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է ավելի լայն շրջանակների ներգրավվումը այս գործընթացում: Նա նշել է, որ նոյեմբերի 4-5-ին Բրյուսելում նախատեսված է «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի քաղաքական հանձնաժողովի նիստը, որի օրակարգում
նաեւ Արեւելյան գործընկերության եւ Եվրոպական միության միջեւ հետագա համագործակցության խնդիրն է:
Զոհրաբյանն անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների առաջիկա օրակարգի ձեւավորման խնդրին՝ նշելով երկխոսությունն առաջ մղելու համար անհրաժեշտ հիմնական ուղղությունները:

Наира Зограбян провела встречу с экспертами Евросоюза 10/27/2014   17:16  |  Лента новостей
27 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Наира Зограбян встретилась с экспертами Евросоюза, посетившими Армению в рамках консультационной группы ЕС.Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
В ходе встречи стороны обратились к деятельности консультационной группы ЕС за текущие годы и наметили предстоящие программы с ЕС, в частности пути формирования необходимой повестки для продолжения диалога РА – ЕС.
Н.Зограбян, оценивая работу консультационной группы ЕС, отметила все позитивное, что проделала команда, в частности помогая в подготовке Соглашения об ассоциации с ЕС и его основного компонента – Договора о глубокой и всеобъемлющей свободной торговле. Вместе с тем председатель комиссии озвучила проблемы, которые в ближайшее время Евросоюз должен непременно пересмотреть при разработке своей политики в регионе и, в особенности, в Армении.
Стороны обратились к проблеме бюджетного контроля, отметив, что суммы, ассигнуемые госбюджету РА со стороны ЕС, требуют серьезнейшего контроля. Г-жа Зограбян подняла также вопрос получения грантов ЕС некоторыми общественными организациями, итоги работы которых не видны. Она сообщила также, что 4-5 ноября в Брюсселе намечено заседание политической комиссии ПА “Евронест”, в повестке которой вопрос дальнейшего сотрудничества между Евросоюзом и Восточным партнерством. Г-жа Зограбян обратилась также к проблеме формирования предстоящей повестки отношений РА – ЕС, отметив необходимые основные направления продвижения диалога.