Երվանդ Վարոսյանը բողոք է ներկայացրել Գլխավոր դատախազին 10/24/2014   14:28  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՔԾ-ում քննված բռնությունների վերաբերյալ գործով տուժող Հայկ Կյուրեղյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Ե.Վարոսյանը, բողոքում ինքը պահանջում է վերացնել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով` բռնության գործադրմամբ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, հարուցված քրեական գործը կարճելու մասին Հատուկ քննչական ծառայության որոշումը:
Երվանդ Վարոսյանը ավելի վաղ մեզ հետ զրույցում քննչական մարմնի այս որոշումը գնահատել է որպես «ակնհայտ անհիմն, սակայն ՀՔԾ-ի ոգով կայացված, միանգամայն սպասելի որոշում»: Ամբողջությամբ ոստիկանների ցուցմունքների վրա հիմնվելով՝ ՀՔԾ-ն քրեական գործի կարճումը պատճառաբանել է, որ քննությամբ չեն կարողացել ապացուցել, որ Կյուրեղյանի նկատմամբ ոստիկանների կողմից բռնություններ են գործադրվել:
Բռնությունների վերաբերյալ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում տուժող Հայկ Կյուրեղյանը հստակ ճանաչել էր ոստիկաններից մեկին, իսկ մյուսների վերաբերյալ նշել էր, որ եթե նրանք եղել են իրեն ոստիկանության բաժին տեղափոխող ավտոմեքենայի մեջ, ապա նրանք բոլորն էլ, բացի վարորդից, իրեն ծեծել են:
Հիշեցնենք, որ Հ.Կյուրեղյանն իր նկատմամբ կիրառված բռնությունների վերաբերյալ դիմում էր ներկայացրել Հատուկ քննչական ծառայություն, որից հետո ՀՔԾ քննիչը նրանից գրավոր հաղորդում ու բացատրություններ է վերցրել դեպքի առնչությամբ:
11:18 22/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿայացվել է ակնհայտ անհիմն, սակայն միանգամայն սպասելի կարճման որոշում՝ ՀՔԾ-ի ոգով. Երվանդ Վարոսյան
17:58 25/09/2014  |  Քրեական խրոնիկոն Հայկ Կյուրեղյանը պնդել է, որ ոստիկանական մեքենայի մեջ գտնված անձինք, բացի վարորդից, ծեծել են իրեն

Адвокат требует от генпрокурора Армении отменить решение ССС о прекращении дела о применении полицейскими насилия в отношении Айка Кюрегяна 10/24/2014 15:04 | Криминальная хроника
Представитель Айка Кюрегяна, признанного потерпевшим по ранее расследуемому в Специальной следственной службе Армении делу о применении полицейскими насилия, направил генпрокурору Геворку Костаняну жалобу. Как сообщили корреспонденту ИА “ФактИнфо” адвокат Ерванд Варосян, в жалобе он требует отменить решение ССС РА о прекращении уголовного дела, возбужденного по признакам ч. 2ст. 309 УК РА (превышение должностных полномочий с применением насилия).
Ранее в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” Ерванд Варосян назвал данное постановление следственного органа “как очевидно безосновательное, но вполне ожидаемое решение в духе ССС. “Основываясь полностью на показаниях стражей порядка, Специальная следственная служба мотивировала свое решение о прекращении дела тем, что в ходе следствия не удалось доказать факт применения полицейским насилия в отношении Айка Кюрегяна”, -сказал адвокат
Айк Кюрегян был признан потерпевшим в рамках уголовного дела, возбужденного в Специальной следственной службе Армении по признакам ч. 2 ст. 309 УК Армении (превышение должностных полномочий с применением насилия).
А. Кюрегян сообщил в Специальную следственную службу о применении к нему насилия, после чего следователь ССС РА взял у него письменное заявление и разъяснения по факту случившегося.
Напомним, что Айк Кюрегян проходит обвиняемым по делу, возбужденному по признакам ч. 4ст. 258 УК Армении (“ хулиганство с применением оружия и предметов, используемых в качестве оружия”).