Աշոտ Սուքիասյանը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում է, նրան որևէ տեղ չեն տեղափոխել 09/26/2014   15:51  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Օֆշորի գործով» կալանավորված գործարար Աշոտ Սուքիասյանը որևէ այլ կալանավայր չի տեղափոխվել և կալանավորման օրից մինչ այս պահն էլ գտնվում է նույն ՔԿՀ-ում:
«Աշոտ Սուքիասյանը կալանավորվելուց հետո տեղափոխվել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ` 19.06.2014թ.»,- «Փաստինֆո»-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Աշոտ Սուքիասյանի տեղափոխման մասին մամուլում առկա լուրերը` ասաց ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղալեչյանը` հավելելով, որ նա այժմ էլ գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում:
Մեր հարցին, թե արդյոք դա նշանակու՞մ է, որ Սուքիասյանի փաստաբանի ասածնհ իրականությանը չի համապատասխանում, Գոռ Ղալեչյանը պատասխանեց. «Ես չեմ մեկնաբանում փաստաբանի ասածը, Աշոտ Սուքիասյանը եղել է միայն «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում»:
Աշոտ Սուքիասյանի փաստաբան Յուրիկ Խաչատրյանն այսօր news.am-ին հայտնել էր, թե իր վստահորդը «Երեւան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում չէ, նրան այնտեղից տեղափոխել են, իսկ թե ուր, փաստաբանը հրաժարվել էր հայտնել` նշելով, որ իր պաշտպանյալը չի ցանկանում, որ այդ մասին իմանան:
Հիշեցնենք՝ Գործարար Աշոտ Սուքիասյանն անցյալ տարի մեծ աղմուկ բարձրացրած օֆշորային սկանդալի գլխավոր դերակատարներից է: Այս սկանդալի շրջանակներում էր, որ շոշափվում էին նաև նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ու Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդ Նավասարդ Կճոյանի անունները:
2013թ. Ոստիկանության Քննչական գլխավոր վարչության հատուկ կարեւորագույն գործերով քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում Աշոտ Սուքիասյանին մեղադրանք էր առաջադրել՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության, խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու, հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու համար:
Աշոտ Սուքիասյանի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում:
Ավելի ուշ նա հայտնաբերվեց Վրաստանում, արտահանձնվեց Հայաստանին և նույն օրն էլ կալանավորվեց:
09:09 16/09/2014  |  ՄամուլՓայլակ Հայրապետյանը չի ուզում առերեսվել Աշոտ Սուքիասյանի հետ. «Հայկական Ժամանակ»
09:38 03/09/2014  |  ՄամուլԱֆրիկայից ուղարկված փաստաթղթերը ներկայացվել են օֆշորի գործով քննիչներին. «Չորրորդ Իշխանություն»
12:01 26/08/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱշոտ Սուքիասյանի փաստաբանը նախաքննական գաղտնիքը չհրապարակելու ստորագրություն է տվել
09:25 26/08/2014  |  ՄամուլԱռերեսում՝ Աշոտ Սուքիասյանի և Փայլակ Հայրապետյանի միջև. «Հայկական Ժամանակ»
10:02 13/08/2014  |  ՄամուլՕֆշորի գործով տուժողի և մեղադրյալի առերեսումը՝ մոտ օրերին. «Հրապարակ»
09:44 01/08/2014  |  ՄամուլՓայլակ Հայրապետյանը՝ կեղծված ստորագրությունների մասին. «Նրան երևի ստիպել են, որ կեղծի». «Իրավունք»
09:32 25/07/2014  |  Մամուլ«Սուքիասյանին որպես գործիք են օգտագործել». Փայլակ Հայրապետյան. «Հայկական Ժամանակ»
22:15 15/07/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՕֆշորի գործում քրեական տարրեր չկան. փաստաբան
09:02 10/07/2014  |  ՄամուլԱշոտ Սուքիասյանը կեղծե՞լ է Տիգրան Սարգսյանի և Նավասարդ Կճոյանի ստորագրությունները. «Չորրորդ Իշխանություն»
09:26 08/07/2014  |  ՄամուլՕֆշորային կազմակերպություն բացելը և գումարներ փոխանցելը՝ որպես նվեր. «Ժողովուրդ»

В Уголовно-исполнительном управлении Минюста Армении опровергли сведения о переводе фигуранта “оффшорного дела” в другой СИЗО 09/26/2014   16:45  |  Актуальная тема
Арестованного по делу “об оффшорном скандале” Ашота Сукиасяна не переводили в другой СИЗО. С момента своего ареста и по сей день он содержится в УИУ “Нубарашен”.
Об этом заявил начальник отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительного управления Минюста РА Гор Глечян, комментируя по просьбе “ФактИнфо” муссируемые в прессе сведения.
Адвокат Ашота Сукиасяна Юрий Хачатрян сегодня сообщил news.am, что его доверителя перевели из УИУ ”Ереван-Кентрон” в другое пенитенциарное учреждение. При этом адвокат отказался сообщить его нынешнее местонахождение, сославшись на то, что его подзащитный не желает, чтобы об этом знали.
Напомним, Ашот Сукиасян находился в розыске с 18 июня 2013г. по обвинению в легализации доходов, полученных преступным путем – "отмывание денег"( п. 1ч. 3 ст. 190 УК РА), мошенничестве (п.1ч. 3 ст. 178 УК РА), причинении путем обмана и злоупотребления доверием имущественного вреда в особо крупном размере (п. 1ч. 2 ст. 184 УК РА ).
В начале 2014г. Ашот Сукиасян был задержан грузинскими правоохранителями, а позже экстрадирован в Армению. Напомним, “оффшорный скандал” вспыхнул в прошлом году после вызвавшей серьезный общественный резонанс статьи, опубликованной на сайте “Hetq.am” ‘Кто лишил Пайлака Айрапетяна имущества: оффшорная троица”. В данной публикации, в частности, говорится, что "якобы акционерами зарегистрированной на Кипре оффшорной компании “WLISPERA HOLDINGS LIMITED” являются премьер-министр Армении Тигран Саркисян, предводитель Араратской епархии Армянской церкви архиепископ Навасард Кчоян и занимающийся алмазным бизнесом Ашот Сукиасян", а сама компания имеет“непосредственное отношение к лишению предпринимателя Пайлака Айрапетяна имущества».
Ашот Сукиасян был арестован 19 июня, сразу после экстрадиции его из Грузии в Армению. Недавно А. Сукиасяну продлили срок содержания под стражей еще на два месяца.
11:08 16/09/2014  |  Пресса“Айкакан жаманак”: Пайлак Айрапетян не хочет очной ставки с Ашотом Сукиасяном
13:19 26/08/2014  |  Актуальная темаАдвокат фигуранта дела “об оффшорном скандале” Ашота Сукиасяна дал подписку о неразглашении тайны следствия
09:43 10/07/2014  |  Пресса“ЧИ”:Ашот Сукиасян подделал подписи Тиграна Саркисяна и Навасарда Кчояна?
18:35 25/06/2014  |  Криминальная хроникаЭкстрадиция Ашота Сукиасяна в Армению придаст новый импульс расследованию дела об “оффшорном скандале”
12:21 20/06/2014  |  Актуальная темаПолиция подтвердила информацию об экстрадиции фигуранта “оффшорного скандала” Ашота Сукаисяна в Армению