Տոնավաճառների աշխատակիցների բողոքի ակցիան կառավարության մոտ շարունակվում է 09/23/2014   15:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի տոնավաճառների աշխատողների բողոքի ակցիան կառավարության շենքի դիմաց դեռ շարունակվում է:
Հավաքվածները բողոքում են հոկտեմբերի 1-ից ուժ մեջ մտնող «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքի դեմ: Վաճառականները կառավարությունից պահանջում են վերանայել նոր հարկատեսակի կիրառությունը:
Առավոտից  հավաքվելով Հանրապետության հրապարակում՝ կառավարության շենքի դիմաց՝ ցուցարարները պահանջել են, որպեսզի վարչապետ Հովիկ Աբահամյանը հանդիպի իրենց, բայց հրաժարվել էին 20-հոգանոց խմբով բարձրանալ վարչապետի մոտ ընդունելության:
Դրանից հետո արդեն վարչապետն ինքն է դուրս եկել շենքից ու զրուցել ցուցարարների հետ: Նա, սակայն, հավաքվածներին լսելուց հետո հայտարարել է, որօրենքը չի փոխվելու, իսկ ակցիայի մասնակիցներին առաջարկել է իրենց տեսակետներն ու պահանջները գրավոր կերպով ներկայացնել կառավարություն:
Այս պատասխանը հավաքվածներին չի գոհացրել և նրանք, ի նշան բողոքի, փակել էին Հանրապետության հրապարակից դեպի Տիգրան Մեծ և Վազգեն Սարգսյան փողոցներ տանող խաչմերուկը:
Այս պահին ոստիկանների միջամտությամբ փողոցները բացվել են, երթևեկությունը վերականգնված է, բայց տոնավաճառների աշխատակիցները շարունակում են մնալ կառավարության մոտ` պահանջելով չկիրառել նոր օրենքը:
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 1-ից գործարկվող օրենքի տրամաբանությունը հետևյալն է. գործարարը պետք է իր ամբողջ ապրանքաշրջանառությունը փաստաթղթավորված տարբերակով ներկայացնի հարկային մարմիններին և վճարի դրան համապատասխան հարկ:
Մինչդեռ մանր առևտրականները պնդում են, որ դա հնարավոր չէ անել, քանի որ հաճախ նրանք, ումից իրենք ապրանք են ձեռք բերում, հրաժարվում են գործարքն արձանագրել փաստաթղթերով: Ընդ որում, այս դեպքում խոսքը հատկապես խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչների մասին է:
Նոր օրենքը նաև բավական խիստ պատժամիջոցներ է նախատեսում՝ այն խախտողների համար. փաստաթուղթ չներկայացնելու առաջին դեպքում գործարարը կնախազգուշացվի, երկրորդ անգամ՝ կտուգանվի 20 000 դրամով, իսկ երրորդ անգամ՝ շրջանառության հարկի 5 տոկոսի չափով:

В Ереване недовольные поправками к налогу с оборота работники торговых точек продолжают акцию протеста у здания правительства 09/23/2014   16:38  |  Лента новостей
Акция протеста работников ереванских торговых точек у здания правительства продолжается.
Собравшиеся протестует против внедрения закона “О налоге с оборота”, который вступает в силу с 1 октября.  Негоцианты требуют от правительства пересмотреть применение закона о новом налоге.
Протестующиеся, собравшись с утра у здания правительства РА, требуют встречи с премьер-министром Армении Овиком Абраамяном. На предложение сформировать группу из 20 человек для обсуждения проблемы в кабинете премьера демонстранты ответили отказом.
После этого глава Правительства сам вышел к протестующим и побеседовал с ними. Выслушав их, О. Абраамян заявил, что закон не подлежит изменению и предложил участникам акции протеста изложить суть своих требований в письменном виде и представить их кабмину.
Ответ премьера не удовлетворил собравшихся: в знак протеста они перекрыли перекресток, ведущий к улицам Тиграна Меца и Вазгена Саркисяна.
В данный момент стражам порядка удалось разблокировать улицы и восстановить движение, однако работники торговых точек продолжают акцию протеста у здания правительства.
Напомним, примерно через неделю в силу вступит закон “О налоге с оборота”. По убеждению правительства и министерства финансов Армении, закон призван облегчить налоговое бремя субъектов малого и среднего предпринимательства.
Между тем мелкие торговцы утверждают, что это сделать это невозможно, поскольку те, у кого они приобретают товар, зачастую отказываются от документирования сделки.
Сотрудники ряда торговых точек Еревана требуют от правительства привести в налоговое поле в первую очередь крупных бизнесменов и заставить их выдавать представителям малого бизнеса документы и только после этого требовать от них задокументированные сведения о товарообороте.
Отметим, что новый закон предусматривает также строгие санкции в случае его нарушения: если бизнесмен не предъявит соответствующий документ, то в первый раз ему выносится предупреждение, при повторном нарушении ему грозит штраф в размере 20 тыс.драмов, а за третье нарушение ему придется выплатить штраф в размере 5% от налога с оборота.