Կառավարությունը դարձյալ մտադիր է արտոնություններ տալ ՏՏ ոլորտին 09/11/2014   12:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր կառավարության նիստում ներկայացվեց ՏՏ ոլորտին արտոնություններ տրամադրելու օրինագծերի փաթեթը: Առաջարկը, ի դեպ, նոր չէ: Այն մեկ անգամ արդեն  ներկայացվել է նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգյանի օրոք: Բայց ԱԺ-ի կողմից չի ընդունվել` ընդդիմության կողմից չքվեարկվելու պատճառով:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերություններին արտոնություն տալու հարցն այսօր կառավարության նիստում ներկայացրեց Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը` նշելով, որ փոփոխություններ են կատարվել մի շարք օրենքներում, որպեսզի ՏՏ ոլորտի սկսնակ ընկերությունների համար եկամտահարկը սահմանվի 10, իսկ շահութահարկը՝ 0 տոկոս:
Նախարարը նշեց նաև, որ ընկերություններն այդ արտոնությունից կարող են օգտվել 6 տարի: Այս ժամկետի հետ, սակայն, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանըհամաձայն չեղավ:
«Ինչի՞ համար է վեց տարի տրվում, առաջարկում եմ քննարկեք, ժամկետը վերանայեք և սահմանեք մինչև մեր կառավարության, այսինքն՝ մինչև 2017 թվականի Ազգային ժողովի ընտրությունները»,- հանձնարարեց վարչապետը:

Правительство Армении намерено предоставить ИТ-компаниям налоговые преференции 09/11/2014 14:00 | Лента новостей
Правительство на сегодняшнем заседании представило пакет законопроектов о предоставлении льгот ИТ-сфере. Такое предложение было представлено и при Тигране Саркисяне. Однако парламент тогда не принял его ввиду неучастия оппозиции в голосовании.
Вопрос о предоставлении льгот ИТ –компаниям представил министр экономики Карен Чшмаритян. Глава Минэкономики отметил, что были внесены поправки в ряд законов с тем, чтобы для начинающих ИТ-компаний установить подоходный налог в размере 10%, а а налог н прибыль -0%.
Министр отметил также, что компании могут пользоваться этими налоговыми преференциями в течение 6 лет, однако премьер-министр Армении Овик Абраамян не согласился с этим сроком, предложив пересмотреть его и установить до парламентских выборов 2017года.