Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հայտարարությունը՝ Թբիլիսիի Սբ. Էջմիածին եկեղեցու բակում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ 07/21/2014   16:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ Թբիլիսիի Սբ.Էջմիածին եկեղեցու բակում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ Վիրահայոց Թեմի ներկայացրած տեղեկատվության համաձայն՝ սույն թվականի հուլիսի 19-ին, Թբիլիսիում, ծայրահեղ ազգայնական տրամադրվածությամբ շուրջ 50 անձանց կողմից ոտնձգություն է կատարվել Հավլաբարի Սբ. Էջմիածին եկեղեցու նկատմամբ, որի ընթացքին անարգալից ու հայհոյական արտահայտությունների ուղեկցմամբ ծեծի են ենթարկվել եկեղեցու սպասավոր Տ. Մանուկ քահանա Զեյնալյանը, թեմի պաշտոնյաներ և այդ պահին եկեղեցում գտնվող հայ հավատացյալներ:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը իր խորը մտահոգությունն է հայտնում կատարվածի առնչությամբ և դատապարտում ազգային թշնամանք և կրոնական անհանդուրժողականություն հրահրող այս գործողությունը:
Սադրիչ սույն ոտնձգությունը ցավալի հետևանքն է վերջին տարիներին Վրաստանում տարբեր կազմակերպությունների ու անհատների` այդ թվում վրաց որոշ հոգևորականների կողմից տարածվող հակահայկական տրամադրությունների:
Ծայրահեղական նման դրսևորումները անհարիր են հայ և վրաց ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունների ոգուն, որը պատմական մեր ընդհանուր անցյալի թանկ ձեռքբերումներից է:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ակնկալությունն է, որ Վրաստանի իշխանությունները պատասխանատվության ենթարկեն եկեղեցու հանդեպ ոտնձգություն կատարած բոլոր անձերին և ապահովեն Վրաստանում Հայ Եկեղեցու և հայ համայնքի անվտանգությունն ու կյանքի բնականոն ընթացքը:

Первопрестольный Святой Эчмиадзин бьют в набат и призывает власти Грузии привлечь к ответственности лиц, посягнувших на армянскую церковь в Тбилиси 07/21/2014   17:21  |  Лента новостей
Первопрестольный Святой Эчмиадзин выражает глубокую обеспокоенность по поводу произошедшего с армянской церковью Сурб Эчмиадзин в Тбилиси и осуждает данное действие, провоцирующее национальную вражду и религиозную нетерпимость, отмечается в заявлении пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
"Согласно информации Грузинской епархии ААЦ, 19 июля в Тбилиси около 50 граждан, охваченных радикальными националистическими настроениями, совершили посягательство на церковь Сурб Эчмиадзин в Авлабаре. В ходе инцидента они подвергли избиению служителя церкви иерея Манука Зейналяна, должностных лиц епархии и верующих армян, находившихся в тот момент в храме, сопроводив свои действия нецензурными выражениями.
Данное провокационное посягательство – печальное последствие тиражируемых в последние годы в Грузии различными организациями и частными лицами, в том числе и некоторыми представителями грузинского духовенства, антиармянских настроений.
Подобные радикальные проявления не соответствуют духу дружественных отношений, сложившихся между армянским и грузинским народами, которые являются ценнейшим достижением нашего общего исторического прошлого. Первопрестольный Святой Эчмиадзин надеется, что власти Грузии привлекут к ответственности всех лиц, ответственных за посягательство в отношении церкви и обеспечат безопасность и нормальный ход жизни Армянской Церкви и армянской общины Грузии”, – говорится в заявлении Первопрестольного Святого Эчмиадзина.