ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան . Օտար ուժերի տեղակայումը տարածաշրջանում կվտանգի ամբողջ տարածաշրջանը. «168 ԺԱՄ» 07/19/2014   09:50  |  Մամուլ
«168 ԺԱՄ»-ն անդրադարձել է երեկ Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեյիսիի մամլո ասուլիսին, որի ժամանակ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում Իրանը Լեռնային Ղարաբաղում  խաղաղապահ ուժերի տեղակայման հարցին, դեսպանն անսել էր, որ Իրանի կառավարությունը դեմ է ցանկացած օտար ուժի տեղակայմանը տարածաշրջանում:
«Եվ ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ օտար ուժերի տեղակայումը տարածաշրջանում կվտանգի ամբողջ տարածաշրջանը: Դրա ականատեսը եղել ենք թե Իրաքում, թե Աֆղանստանում»,- ասել է դեսպանը:
Դեսպանը նաև նշել է, որ քիչ հավանական է համարում ԼՂՀ-ում պատերազմական գործողությունների վերսկսումը:
Հակամարտության ներկայիս վիճակի համար էլ  Մոհամմադ Ռեյիսին ասել է, որ Իրանը դեմ է տարածաշրջանում ցանկացած լարվածության, քանի որ դա կխաթարի տարածաշրջանի խաղաղությունն ու անվտանգությունը: Դիվանագետը կողմերին կոչ է արել խնդիրը լուծել խաղաղ ճանապարհով:

“168 часов”: Посол ИРИ заявил, что Иран выступает против размещения чужих войск в регионе 07/19/2014   12:33  |  Пресса
Правительство Ирана выступает против размещения чужих войск в регионе. Об этом, как передает газета “168 часов”, заявил на встрече с журналистами Чрезвычайный и Полномочный посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси, отвечая на вопрос о том, как относится ИРИ к размещению миротворческих сил в Нагорном Карабахе.
“Я заверяю, что размещение чужих войск нанесет ущерб всему региону. Мы стали очевидцами этого как в Ираке, так и в Афганистане”, - сказал посол.
Посол также отметил, что считает маловероятным возобновление военных действий в НКР.
М. Реиси подчеркнул, что Иран выступает против любой эскалации напряженности, так как это навредит миру и безопасности в регионе. Дипломат призвал стороны к мирному решению конфликта.