Հայաստանն անընդունելի է համարում ուժի կիրառումը՝ քաղաքացիական օդանավերի նկատմամբ. ԱԳՆ 07/18/2014   14:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը պատասխանել է  NEWS.am լրատվական կայքի հարցին՝ կապված երեկ Ուկրաինայի հարավ-արևելքում տեղի ունեցած ավիավթարի կապակցությամբ  ՀՀ ԱԳՆ դիրքորոշման ու արձագանքի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես, լրատվամիջոցը հարցրել է, թե ո՞րն է արտգործնախարարության արձագանքը երեկ Ուկրաինայի հարավ-արևելքում տեղի ունեցած ավիավթարի վերաբերյալ։
Ի պատասխան՝ ԱԳՆ մամլո ծառայությունն ասել է.
«Մենք ցնցված ենք տեղի ունեցած ողբերգությամբ՝ քաղաքացիական ինքնաթիռի կործանմամբ, որի հետևանքով 298 մարդ է զոհվել։
Մեր վշտակցությունն ենք հայտնում բոլոր անմեղ զոհերի հարազատներին, բոլոր այն երկրներին, որոնց քաղաքացիները ողբերգության հետևանքով կորցրել են իրենց կյանքը։ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը՝ հայ ժողովրդի անունից, արդեն ցավակցան հեռագրեր է հղել Մալազիայի և Նիդերլանդերի ղեկավարներին»։
Լրատվամիջոցի մյուս հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանի ԱԳՆ-ն այն տեղեկությունները, որ ինքնաթիռը կործանվել է հրթիռակոծության հետևանքով, ԱԳՆ լրատվականը պատասխանել է.  «Ավիավթարի պատճառների վրա լույս կարող է սփռել միայն միջադեպի համապարփակ քննությունը։
Հայաստանը մշտապես դատապարտել է և շարունակում է բացարձակապես անընդունելի համարել ուժի կիրառումը և ուժի գործադրման սպառնալիքը քաղաքացիական օդանավերի նկատմամբ»:
21:12 17/07/2014  |  Միջազգային լրահոսՄալազիական ավիաուղիների Boeing 777 ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել. նախնական տեղեկություններով մահացել է մոտ 300 մարդ

МИД: Армения потрясена крушением малайзийского “Боинга” и считает неприемлемым применение силы в отношении гражданских самолетов 07/18/2014   15:29  |  Лента новостей
“Мы потрясены произошедшей трагедией - крушением гражданского самолета, повлекшим смерть 298 человек. Выражаем соболезнования родным и близким всех невинных жертв, всем тем государствам, граждане которых погибли вследствие трагедии”, - заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, отвечая на вопрос новостного портала NEWS.am.
Президент Армении от имени армянского народа уже направил соболезнования руководителям Малайзии и Нидерландов.
Комментируя сведения по поводу того, что самолет, возможно, был сбит в результате ракетного обстрела, Т. Балаян отметил, что только всеобъемлющее расследование может пролить свет на причины крушения.
Армения всегда осуждала и продолжает считать совершенно неприемлемым применение силы или угрозу применения силы в отношении гражданских воздушных судов.
09:37 18/07/2014  |  Международные новостиПремьер Австралии возложил на Россию ответственность за крушение малайзийского лайнера на востоке Украины
09:27 18/07/2014  |  Актуальная темаРяд политологов считает, что крушение малайзийского "Боинга" в Донецкой области может стать точкой перелома в украинском кризисе
19:49 17/07/2014  |  Международные новостиBoeing 777 малайзийских авиалиний разбился в Донецкой области: все находившиеся на борту самолета погибли