Հոգեբուժական հաստատություններում հիվանդների խնամքը դարձյալ պատշաճ չի կատարվում. Օմբուդսմեն 07/15/2014   12:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՄԻՊ գրասենյակն այսօր հաղորդագրություն է տարածել՝ հոգեբուժական հաստատություններում հիվանդների խնամքի վերաբերյալ:
«Օմբուդսմենի ներկայացուցիչների կատարած վերջին այցերի ընթացքում պարզվել է, որ հոգեբուժական հաստատություններում հիվանդների խնամքը դարձյալ պատշաճ չի կատարվում:
Սանիտարահիգիենիկ պայմանները բավարար չեն. հիվանդասենյակներն ու աշխատասենյակները, խոհանոցն ու լվացքատունը անմխիթար և ոչ բարվոք վիճակում են:
Հոգեբուժարաններում հայտնաբերվել է ժամկետանց դեղորայք, բացակայում են արդիական հոգեմետ դեղերը: Լինում են դեպքեր, երբ հոգեբուժարանի աշխատակիցները, հիվանդի նկատմամբ ֆիզիկական ուժ գործադրելով, հանգստացնող դեղ են ներարկում մյուս բոլոր հիվանդների ներկայությամբ:
Մի շարք հոգեբուժական հիմնարկներում հոգեբույժները, սանիտարները չափազանց քիչ են, ինչը հանգեցնում է ոչ լիարժեք բուժման և խնամքի տրամադրման: Օրինակ, Վարդենիսի տուն-ինտերնատում մեկ հոգեբույժը սպասարկում էր մոտ 450 անձի: Սյունիքի մարզային նյարդահոգեբուժական դիսպանսերում հոգեբույժի 7 հաստիքից միայն 3-ն է համալրված:
«Նորք» հոգեբուժական կլինիկայում դեռևս չի ապահովվում հիվանդների սննդի պատշաճ որակը: Օմբուդսմենի ներկայացուցիչների վերջին այցելության օրը՝ հուլիսի 15-ին, հոգեբուժական կլինիկայում առկա չէին ճաշացանկը և նախորդ օրվա սննդի նմուշը: Պարզվեց նաև, որ «Նորք» հոգեբուժական կլինիկայում կաթնամթերք վերջին անգամ ստացել են անցյալ տարի, սնունդը միատեսակ է: Սանիտարահիգիենիկ պայմանները ևս բավարար չեն:
Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը դեռևս մայիսի 18-ին այցելել էր «Ավան» հոգեկան առողջության, ինչպես նաև «Նորք» հոգեբուժական կենտրոններ և տեղում հանձնարարել արագ լուծումներ տալ բուժաշխատողների և բուժվողների մատնանշած խնդիրներին։ Օմբուդսմենը ցավով արձանագրում է, որ Նախարարի այցից և հանձնարարականներից շուրջ երկու ամիս անց էլ վիճակը գրեթե չի բարելավվել»:

Омбудсмен Армении по-прежнему констатирует удручающую ситуацию с уходом за больными в психиатрических клиниках 07/15/2014 13:29 | Актуальная тема
Санитарно-гигиенические условия - неудовлетворительные: палаты и кабинеты, столовая и прачечная в удручающем состоянии.
В психиатрических учреждениях обнаружены просроченные медикаменты и нет в наличии современных психотропных препаратов. Зафиксированы случаи, когда сотрудники психиатрической клиники, применяя физическую силу в отношении пациента, вводили успокоительное в присутствии остальных больных.
В ряде психиатрических учреждений наблюдается острый дефицит психиатров и санитаров, что чревато проведением неполноценного лечения. Например, в Варденисском доме-интернате на одного психиатра приходится 450 пациентов. В Сюникском областном психоневрологическом диспансере из имеющих семи вакантных мест восполнены только три. В психиатрической клинике “Норк” все еще не обеспечено надлежащее качество еды. В последний день визита представителей Омбудсмена 15 июля, в клинике отсутствовало меню и образцы продуктов питания за предыдущий день. Выяснилось также, что психиатрическая клиника “Норк” получала в последний раз молочные продукты в прошлом году – пища однородная. Санитарно-гигиенические условия также оставляют желать лучшего.
Министр здравоохранения Армении Армен Мурадян еще 18 мая посетил центр психического здоровья “Аван”, а также психиатрическую клинику “Норк” и на месте поручил оперативно решить выявленные проблемы. Омбудсмен с сожалением констатирует, что с момента визита министра и его поручений прошло два месяца, однако улучшения ситуации почти не наблюдается”., -говорится в частности в сообщении офиса омбудсмена.