Խուճապի կարիք չկա.Վանաձորի մոտ տեղի ունեցած երկրաշարժը չի գերազանցել 5 բալը 07/07/2014   11:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վանաձորի մոտակայքում գրանցված երկրաշարժի ուժգնության չափը Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայությունը չի մեղմել։ Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության պետ Հրաչյա Պետրոսյանի՝ հավաստմամբ՝ երկրաշարժի ուժգնության չափի մասին տարածվել է ճշգրիտ տեղեկատվություն։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ հուլիսի 7-ին` ժամը 03:39-ին, ՀՀ ԱԻՆ ՍՊԾ-ից տեղեկություն է ստացվել, որ տեղական ժամանակով ժամը 03:08-ին Վանաձոր քաղաքից 13 կմ հարավ-արևմուտք տեղի է ունեցել 4 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի ուժգնությունը էպիկենտրոնային գոտում կազմել է 5 բալ:
Արձագանքելով այս տեղեկությանը՝ Վանաձորի որոշ բնակիչներ Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում պաշտոնական տեղեկությունն ակնհայտ սուտ էին որակել։
Օրինակ՝ Վահիկ Ալեքսանյանը գրել է. «Ակնհայտ սուտ, միանշանակ 6-7 բալ էր, ինչ իմաստ ունի հանրությանը խաբել»։
Իսկ մեկ այլ օգտատեր էլ գրել է. «Հաստատ ավելի ուժեղ կլիներ»։
Հ.Պետրոսյանը կոչ է անում բնակիչներին իրենցից ինչ-որ բաներ չհորինել։ «Որքան գրանցվել է, այնքանն էլ պաշտոնապես տարածել ենք: Սեյսմիկ ծառայությունը երկրաշարժի ուժգնությունը մեղմելու խնդիր չունի»,- հայտարարեց ՍՊԱԾ պաշտոնյան։
Վանաձորի քաղաքապետի օգնական Էդիկ Հովսեփյանը ևս կարծում է, որ այս գիշեր տեղի ունեցած երկրաշարժը 4,5-ից 5 բալի սահմաններում է եղել:
Վանաձորի քաղաքապետարանը հորդորեց ազգաբնակչությանը պահպանել հանգստություն և չմատնվել խուճապի, չնպաստել անհիմն լուրերի տարածմանը:

Жителей армянского города Ванадзор призывают не впадать в панику: сила подземных толчков не превышала 5 баллов 07/07/2014   13:41  |  Актуальная тема
Национальная служба сейсмической защиты представила точные данные о силе землетрясения, зарегистрированного в ночь на понедельник, 7 июля, недалеко от армянского города Ванадзор. Об этом заявил начальник НССЗ Грачья Петросян, опровергая муссируемые слухи о том, что Служба “смягчила” информацию о силе подземных толчков.
Как уже ранее ИА “ФактИнфо”, Национальная служба сейсмической защиты в ночь на понедельник, 7 июля, в 03.08 в 13 км к юго-западу от третьего по величине города Армении Ванадзора зарегистрировала землетрясение магнитудой 4. Сила подземных толчков в эпицентре составила 5 баллов.
Ряд жителей Ванадзора в соцсети Фейсбук назвали официальную информацию очевидной ложью.
Например, Вагик Алексанян написал: “Явная ложь, однозначно было 6-7 баллов, какой смысл обманывать людей”.
Еще один пользователь предположил: “Точно, трясло сильнее ”.
Г. Петросян призывает жителей воздержаться от различного рода измышлений. “Мы представили цифры, которые зарегистрировали. У Национальной службы сейсмической защиты нет резона предоставлять щадящую информацию о силе подземных толчков”, - заявил официальный представитель НССЗ.
Помощник мэра Ванадзора Эдик Овсепян в свою очередь полагает, что произошедшее этой ночью землетрясение было в пределах 4.5-5 баллов.
Мэрия Ванадзора призвала жителей города сохранять спокойствие, не поддаваться панике и не способствовать тиражированию необоснованной информации.