Ազգային և տարածաշրջանային խաղաղարարական ներուժերի ինտեգրումը՝ խաղաղ օպերացիաների համընդհանուր համակարգում. Գիտաժողով 06/30/2014   13:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 1-2-ին Երևանում կանցկացվի «ՄԱԿ-ի սկզբունքների և ստանդարտների հիման վրա ազգային և տարածաշրջանային խաղաղարարական ներուժերի ինտեգրումը խաղաղ օպերացիաների համընդհանուր համակարգում» թեմայով միջազգային ռազմավարական քաղաքական ֆորումը:
Կազմակերպիչներն են՝ ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը, ՀԱՊԿ-ի քարտուղարությունը, ՀԱՊԿ-ի Միացյալ շտաբը, ՀԱՊԿ-ի գիտափորձագիտական խորհուրդը, ՌԴ ԱԳՆ-ի Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտի (Համալսարան) կազմում գործող Եվրաատլանտյան անվտանգության կենտրոնը, Քաղաքական գիտության ռուսաստանյան ասոցիացիան, Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան:
Ֆորումին կմասնակցեն ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀԱՊԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը, ներկայացուցիչներ ՀԱՊԿ-ի քարտուղարությունից, ՀԱՊԿ-ի գիտափորձաքննական խորհրդից: Ֆորումում զեկուցումներով հանդես կգան խաղաղապահության ոլորտի միջազգային փորձագետներ ՄԱԿ-ից, ԵԱՀԿ-ից, ԵՄ-ից, Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունից, Գիտնականների Պագուոշյան միջազգային շարժումից, Խաղաղության հիմնահարցերի Ստոկհոլմի միջազգային ինստիտուտից:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ Ֆորումի աշխատանքներում ներգրավված են մասնակիցներ ՌԴ-ից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից, Բելգիայից, Իսրայելից, Իտալիայից, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից, Նիդերլանդներից, Շվեդիայից, Չինաստանից:

Международный стратегический форум по вопросам безопасности стартует в Ереване с 1 июля 06/30/2014   14:12  |  Лента новостей
С 1 по 2 июля в Ереване пройдет международный стратегический политический форум “Интеграция национальных и региональных потенциалов в глобальную систему миротворческих операций на основе принципов и стандартов ООН”.
Организаторами мероприятия выступили Институт национальных стратегических исследований МО РА, секретариат ОДКБ, Объединенный штаб ОДКБ, научно-экспертный совет ОДКБ, Центр евроатлантической безопасности, действующий в составе Московского государственного института международных отношений(университет) МИД РФ, Российская ассоциация политической науки(РАПН), Армянская ассоциация политической науки.
В форуме примут участие министр обороны Армени Сейран Оганян, заместитель генерального секретаря Организации договора о коллективной безопасности Валерий Семериков, представители секретариата и научно-экспертного совета ОДКБ. На форуме с докладами выступят международные эксперты в сфере миротворчества из ООН, ОБСЕ, ЕС, Шанхайской организации сотрудничества, Пагуошского международного движения ученых, Стокгольмского международного института исследования проблем мира.
Как сообщает Минобороны Армении, для участия в работе форума привлечены участники из РФ, Беларуси, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Бельгии, Израиля, Италии, ЮАР, Нидерландов, Швеции, Китая.