Հայաստանի և Արցախի միջխորհրդարանական հանձնաժողովն առաջարկում է Մինսկի խմբին` ԼՂՀ-ին մասնակից դարձնել բանակցային գործընթացին 06/26/2014   13:59  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական հանձնաժողովը հանդես է եկել համատեղ հայտարարությամբ, որով, մասնավորապես, դիմում է Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության լիարժեք մասնակցության ապահովմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու կոչով:
Ստորև ներկայացնում ենք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«Ընդգծելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման եւ կազմավորման գործընթացի լիովին եւ անթերի համապատասխանությունը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին ու նորմերին եւ այն ժամանակ դեռեւս գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման երաշխավոր լինելու իրողությունը:
Արձանագրելով, որ` ի պատասխան Արցախի ժողովրդի ազատ կամաարտահայտության, Ադրբեջանը որդեգրեց էթնիկ զտումների եւ ուժային մեթոդներով հարցի լուծման քաղաքականություն, որը շարունակվում է ցայսօր,
Համոզված լինելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կապահովի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի անշրջելիությունը եւ Ադրբեջանի համար կհանդիսանա ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիության ազդանշան,
Հաշվի առնելով, որ 1994 թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի կողմից ստորագրված հրադադարի մասին համաձայնությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում խիստ կարեւոր ձեռքբերում է, որը հնարավոր դարձավ Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների միջեւ ուղղակի բանակցությունների շնորհիվ,
Վերահաստատելով հավատարմությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ հակամարտության վերջնական կարգավորման գրավական հանդիսացող հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման անհրաժեշտության եւ խաղաղ գործընթացի անշրջելիության ապահովման կարեւորության մասին:
ԿՈՉ Է ԱՆՈՒՄ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանագծից դիպուկահարների հետ քաշման, միջադեպերի հետաքննության, եւ ժողովուրդների միջեւ ատելություն սերմանող հայտարարությունների ու գործողությունների բացառման ուղղությամբ,
ՀԱՄՈԶՄՈՒՆՔ Է հայտնում, որ հայ ժողովուրդը` Հայաստանում, Արցախում եւ ի սփյուռս աշխարհի, ինչպես եւ նախկինում, կգործադրի իր ողջ ներուժը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի` ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ եւ միջազգային իրավունքի հիմնարար փաստաթղթերով երաշխավորված ինքնորոշման իրավունքն ու անվտանգությունն ապահովելու համար:
ԴԻՄՈՒՄ Է Մինսկի խմբի համանախագահներին ձեռնարկելու անհրաժեշտ քայլեր` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության լիարժեք մասնակցության ապահովմանը բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին»:

Межпарламентская комиссия Нацсобраний Армении и Нагорного Карабаха призывает МГ ОБСЕ обеспечить участие НКР в переговорах 06/26/2014   14:47  |  Актуальная тема
Межпарламентская комиссия Национального Собрания Армении и Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики выступила с заявлением, в котором обращается к сопредседателям Минской группы ОБСЕ с призывом предпринять необходимые шаги, направленные на обеспечение полноценного участия НКР во всех этапах переговорного процесса.
В заявлении подчеркивается, что процесс декларации и создания НКР полностью соответствовал основополагающим принципам и нормам международного права, а также действовавшего в то время законодательства СССР, а также факт того, что Республика Армения является гарантом реализации права народа НКР на самоопределение.
“Констатируя тот факт, что в ответ на свободное волеизъявление народа Нагорного Карабаха Азербайджан прибег к политике этнических чисток и решения вопроса силовыми методами, которую продолжает осуществлять по сей день, будучи уверенными в том, что международное признание НКР обеспечит необратимость урегулирования азербайджано-карабахского конфликта путем переговорного процесса и станет для Азербайджана сигналом о недопустимости решения вопроса силой или под угрозой применения силы.
С учетом того, что соглашение от 12 мая 1994 года, подписанное Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией, стало важным достижением для решения азербайджано-карабахского конфликта, и подписание стало возможно благодаря переговорам между властями Азербайджана и Нагорного Карабаха, подтверждая приверженность исключительно мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта,комиссия
ЗАЯВЛЯЕТ о необходимости укрепления режима прекращения огня, являющегося залогом окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, и о важности обеспечения необратимости мирного процесса.
Призывает страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ предпринять действенные шаги по отводу снайперов с линии границы Республики Армения, Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджанской Республики, создания механизмов расследования инцидентов, исключению разжигающих ненависть заявлений и действий.
ВЫРАЖАЕТ уверенность в том, то армянский народ – в Армении, Арцахе и Диаспоре, так же, как и прежде, приложит весь потенциал для обеспечения реализации гарантированном уставом ООН и международным правом права народа НКР на самоопределение и безопасность.
ОБРАЩАЕТСЯ к сопредседателям Минской группы ОБСЕ призывом предпринять необходимые шаги, направленные на обеспечение полноценного участия НКР во всех этапах переговорного процесса”, - отмечается в заявлении.