Քոթանջյանի որդին ազատ է արձակվել՝ պատգամավորների երաշխավորությամբ 06/16/2014   12:33  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Արայիկ Քոթանջյանի որդին` Սամվել Քոթանջյանը, ով հունիսի 10-ին ներկայացել էր ոստիկանության բաժանմունք և ձերբակալվել, երաշխավորությամբ ազատ է արձակվել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի ունեցած տեղեկությունները հաստատեցին Ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ի դեպ, Քոթանջյանի որդու համար, մեր ունեցած տեղեկություններով, երաշխավորել են Ազգային ժողովի պատգամավորներ Ռոբերտ Սարգսյանն ու Գագիկ Մելիքյանը: Մեր այս տեղեկությունը, սակայն, ոստիկանությունում ոչ հերքեցին և ոչ էլ հաստատեցին: Փոխարենը, հայտնեցին, որ ստորագրությամբ ազատ են արձակվել նաև կռվի մյուս մասնակիցները:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 6-ին ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոնից Քանաքեռ-Զեյթունի բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ իրենց է զանգահարել անհայտ քաղաքացի և հայտնել, որ Պ. Սևակի և Կ. Ուլնեցու փողոցների խաչմերուկում կրակում են:
Մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել է, որ ժամը 22:50-ին Կ. ՈՒլնեցու փողոցի թիվ 74 շենքի բակում, անհայտ անձանց միջև տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ, դեռևս չպարզված անձը ատրճանակից մի քանի անգամ կրակել է օդ, ինչից հետո վիճաբանողները դիմել են փախուստի:
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են 9 մմ տրամաչափի ատրճանակի 3 պարկուճ և 1 գնդակ: Հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, այն է` ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը և խուլիգանությունը՝ դիտավորությամբ հասարակական կարգը կոպիտ կերպով խախտելը, որն արտահայտվել է հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքով:
Հունիսի 10-ին՝ ժամը 23:10-ին, Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի նախկին թաղապետ, Քաղաքապետի ներկայիս խորհրդական Արայիկ Քոթանջյանի որդին` 24-ամյա Սամվել Քոթանջյանը, ներկայացել է բաժին և ներկայացրել առանց գործարանային համարի, 9 մմ տրամաչափի «Մակարով» տիպի ատրճանակը` հայտարարելով, որ հունիսի 6-ին ինքն ատրճանակից մի քանի անգամ կրակել է օդ:
Նա ձերբակալվել էր, ատրճանակն  ուղարկվել էր փորձաքննության:
Միջադեպի մյուս մասնակիցները` Հովհաննես Կ.-ն, Սեդրակ Փ.-ն և Ռաֆայել Մ.-ն ևս ներկայացել էին բաժին: Սեդրակ Փ.-ն ձերբակալվել էր:

Сына советника мэра Еревана, участвовавшего в инциденте со стрельбой в столичном районе Канакер-Зейтун, отпустили под поручительство депутатов 06/16/2014   13:22  |  Криминальная хроника
Сын советника мэра Еревана Араика Котанджяна – Самвел Котанджян, который 10 июня явился в полицию и был задержан, отпущен на свободу под поручительство. Имеющиеся у ИА “ФактИнфо ”сведения подтвердили в пресс-службе полиции Армении.
Отметим, что за сына Котанджяна, по данным ИА “Фактинфо”, поручились депутаты Национального Собрания РА Роберт Саркисян и Гагик Меликян. Эти сведения, однако, в полиции ни подтвердили, ни опровергли. В полиции также проинформировали, что под подписку о невыезде освобождены остальные участники инцидента со стрельбой в ереванском административном районе Канакер-Зейтун.
Напомним, 6 июня на пересечении улиц П. Севака и К. Улнеци в Ереване прогремели выстрелы. Сигнал о стрельбе поступил в 23.00 в отдел Полиции Канакер-Зейтун.
Прибывшая на место происшествия оперативная группа выяснила, что в 22.50 во дворе дома по улице К. Улнеци некто, личность которого пока не установлена, во время стычки между неизвестными выстрелил несколько раз в воздух из пистолета, после чего участники потасовки скрылись с места инцидента.
При осмотре места происшествия обнаружены 3 гильзы от пистолета калибра 9мм.и одна пуля. По данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам ч. 4 ст. 258 и ч. 1 ст. 235 УК Армении.
10 июня, в 23.10 в отдел полиции явился Самвел К., 1990 г.р. - сын бывшего главы административного ереванского района Канакер-Зейтун, ныне советника мэра Еревана Араика Котанджяна. С. Котанджян сдал пистолет Макарова калибра 9мм. без заводского номера. Самвел К. заявил, что 6 июня во дворе дома №74 по улице Улнеци несколько раз выстрелил из указанного пистолета в воздух.
С. Котанджян был задержан. Пистолет направлен наэкспертизу .Ованнес К., Рафаела М., также явились в полицию. Седрак П. был арестован.