Վարդան Պետրոսյանը գերազանցել է արագությունն ու ինքն իրեն զրկել վթարը կանխելու տեխնիկական հնարավորությունից 06/06/2014   14:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր վերսկսվեց Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ անցյալ շաբաթ հետաձգված դատավարությունը:
Դատական նիստին այսօր, ինչպես և նախորդ անգամ, չեն ներկայացել տուժողները, որոնք իրենց շահերի պաշտպան Ռուբեն Բալոյանի միջոցով տեյակ են պահել՝ նիստն առանց իրենց անցկացնելու մասին:
Դատական նիստին այսօր չեն մասնակցում նաև Վարդան Պետրոսյանի՝ ֆրանսիացի պաշտպանները:
Դատական նիստը շարունակվեց քրեական գործում առկա ապացույցնեի հետազոտմամբ: Հրապարակելով վարորդ-ճանապարհային պայմաններ-շրջակա միջավայր հարաբերակցության` վթարի վրա ունեցած հնարավոր ազդեցության մասին փորձաքննության եզրակացությունը՝ Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի դատարանի դատավոր, նիստը նախագահող Վաղինակ Մկրտչյանը հայտարարեց, որ ըստ փորձագետների՝ ո’չ ճանապարհային և ո’չ էլ վթարի օրը տվյալ ճանապարհահատվածում եղած եղանակը չէին կարող վթարի պատճառ լինել:
Փոխարենը, ըստ փորձագետի, Վարդան Պետրոսյանի վարած BMW և գործով տուժող Հակոբյանի վարած Նիվա մակնիշի ավտոմեքենաների վթարը տեխնիկական տեսակետից բացառապես BMW ավտոմեքենայի վարորդի թույլ տված Ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումն է եղել:
Ըստ փաստաթղթի՝ Վարդան Պետրոսյանը, փաստորեն, խախտել է կանոնները: Մասնավորապես՝ գերազանցել է արագությունը սահմանված 60 կմ/ժամ-ից:
Ըստ քրեական գործի նյութերի՝ Վարդան Պետրոսյանը չի ապահովել իր ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումը, այսինքն` արագության պատճառով ինքն իրեն զրկել է այն լիարժեք կառավարելու հնարավորությունից, և ավտոմեքենան, ընթանալով դեպի ճանապարհի աջ կողմը, բախվել է «Նիվա» մակնիշի ավտոմեքենայի հետ:
Ինչ վերաբերում է Նիվա մակնիշի ավտոմեքենային, ապա, փորձաքննությունը չի կարողացել պարզել, թե վթարի պահին այն եղել է կանգնա՞ծ, թե՞ հետընթաց վիճակում:
Այդուհանդերձ, «Նիվա»-ի վարորդը, ըստ փորձաքննության եզրակացոության, ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտում թույլ չի տվել:

“Дело о ДТП с участием Вардана Петросяна”: экспертиза показала, что водитель BMW превысил скорость и не смог предотвратить аварию 06/06/2014   16:24  |  Актуальная тема
В суде общей юрисдикции Котайкской области продолжились прерванные на прошлой неделе слушания по делу о ДТП с участием известного сатирика Вардана Петросяна.
На сегодняшнем заседании суда, как и на предыдущем, не присутствовали адвокат из Франции В. Петросяна и представители потерпевшей стороны.
Заседание суда продолжилось с исследования существующих в уголовном деле доказательств. Обнародовав заключение экспертизы о возможном влиянии соотношения факторов “водитель - дорожные условия - окружающая среда” на произошедшую аварию, председательствующий судья Вагинак Мкртчян заявил, что, согласно экспертам, погодные условия на данном участке дороги не могли стать причиной ДТП.
А вот, по мнению эксперта, авария с участием BMW, за рулем которого находился Вардан Петросян, и управляемой Акопяном “Нивы” с технической точки зрения является исключительно следствием нарушений правил дорожного движения, допущенных водителем BMW.
По словам адвоката, Вардан Петросян фактически нарушил ПДД. В частности, превысил допустимую скорость - 60 км/ч.
Согласно материалам уголовного дела, Вардан Петросян не справился с управлением, то есть из-за скорости он лишил себя возможности осуществлять полноценное управление транспортным средством, и BMW, курсируя по правой стороны дороги, столкнулся с автомобилем марки “Нива”.
Что же касается “Нивы”, то экспертиза не смогла установить, стоял ли автомобиль в момент аварии или двигался задним ходом.
Тем не менее, водитель “Нивы”, согласно заключению экспертизы, не нарушал правил дорожного движения.