Կոնգոյում քաղաքական շարժառիթներով ձերբակալված կանայք ենթարկվում են խմբակային բռնաբարության 06/02/2014   09:55  |  Միջազգային լրահոս
«Ազատություն խոշտանգումներից» բրիտանական իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարել է, որ Կոնգոյի ժողովրդական հանրապետությունում քաղաքական շարժառիթներով ձերբակալված կանանց նկատմամբ ճնշումների ամենատարածված մեթոդը բռնաբարությունն է:
Իրավապաշտպանները վկայակոչել են բժիշկների տվյալների վրա, որոնց համաձայն հետազոտված կանանց կեսը ենթարկվել է խմբակային բռնաբարության, որոշ դեպքերում` 10 տղամարդու մասնակցությամբ:
Բրիտանացի ակտիվիստները հետազոտել են 18-62 տարեկան 30 կնոջ բժշկական տվյալները, որոնց մեծամասնությունը ձերբակավել է քաղաքական, կամ իրավապաշտպան ակցիաներին մասնակցելու, կամ նրանց հարազատների` քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու համար:

В Конго арестованные по политическим мотивам женщины подвергаются групповым изнасилованиям 06/02/2014   10:25  |  Международные новости
Британская правозащитная организация "Свобода от пыток" заявила, что изнасилование - стандартный метод давления на женщин, арестованных по политическим мотивам в Демократической Республике Конго.Об этом сообщает BBC.
Правозащитники ссылаются на данные медиков, согласно которым половина всех обследованных женщин была подвергнута групповым изнасилованиям, в некоторых случаях - с участием 10 мужчин.
Британские активисты изучили медицинские данные на 30 женщин в возрасте от 18 до 62 лет, подавляющее большинство которых были арестованы за участие в политических или правозащитных кампаниях или за то, что кто-то из их родственников занимался политической деятельностью.