ԵԽԽՎ-ն 2 տարի վեհաժողովների հանդիպումներ չի անցկացնի Ադրբեջանում 05/23/2014   14:57  |  Միջազգային լրահոս
Մայիսի 22-23-ը Բաքվում կայանալիք ԵԽԽՎ Բյուրոյի և Մշտական խորհրդի նիստերին մասնակցելու նպատակով ԵԽԽՎ փոխնախագահ, Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար Ռենե Ռուքեին տրամադրված վիզան ադրբեջանական իշխանությունների կողմից վերջին պահին չեղյալ համարելու պատճառով Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը Բաքվում այսօր որոշում է կայացրել առաջիկա երկու տարիների ընթացքում Ադրբեջանում վեհաժողովների հանդիպումներ չանցկացնել: Այս մասին տեղեկացնում է ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքը:
Որոշումը չի գործի՝ ընտրությունների դիտորդական առաքելություններ իրականացնելու դեպքում: Այն ուժի մեջ կմտնի 2014 թվականի հունիսի 1-ից:
ԵԽԽՎ-ն նշել է, որ տեղի է ունեցել Եվրոպայի Խորհրդի արտոնությունների և անձեռնմխելիությունների մասին գլխավոր համաձայնագրի և Փարիզի արձանագրությունների խախտում, որոնք ապահովում են Խորհրդարանային վեհաժողովի անդամների անձեռնմխելիությունն ու ազատ տեղաշարժը:
2011 թվականի սեպտեմբերի 5-ին Բյուրոն որոշում էր կայացրել այն մասին, որ ԵԽԽՎ-ն 2 տարի վեհաժողովների հանդիպում չի անցկացնի այն անդամ երկրներում, որոնք խորհրդարանի անդամների պաշտոնական ճամփորդությունների ժամանակ նրանց ազատ տեղաշարժվելու հարցում չեն կատարի իրենց պարտավորությունները:
ԵԽԽՎ Բյուրոն այս արգելքը  կարող է հանել այն դեպքում, եթե Ադրբեջանի իշխանությունները երաշխավորեն Ադրբեջանում ճամփորդություն իրականացնելու ժամանակ վեհաժողովի անդամների ազատ տեղաշարժը:

ПАСЕ не будет проводить в течение 2 лет заседания своих комиссий в Баку из-за отказа в выдаче визы Рене Руке, посетившему НКР 05/23/2014   15:49  |  Международные новости
Из-за решения азербайджанских властей аннулировать в последнюю минуту визу, выданную вице-председателю Ассамблеи, главе французской делегации Рене Руке, который должен был принять участие в заседании бюро и постоянного комитета структуры в Баку 22-23 мая, Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) решила в течение ближайших двух лет не будет проводить заседания своих комитетов в Азербайджане. Соответствующее решение было принято по итогам прошедшего сегодня в Баку заседания Бюро ПАСЕ. Об этом сообщается на официальном сайте ПАСЕ.
Сегодняшнее решение ПАСЕ не распространяется на мониторинговые электоральные миссии. Решение вступает в силу с 1 июня 2014г.
"Бюро постановило, что произошло нарушение Генерального соглашения о привилегиях и иммунитетах Совета Европы и его Парижского протокола, закрепивших двойной принцип иммунитета парламентариев и их неприкосновенности, а также свободного передвижения членов Парламентской ассамблеи”, – подчеркнули в ПАСЕ.
В организации напомнили, что в 2011 году Бюро решило не проводить в течение двух лет какие-либо встречи, связанные с деятельностью Ассамблеи, в государствах-членах, которые не соблюдают свои обязательства, касающиеся свободного передвижения осуществляющих официальные визиты парламентариев.
Бюро может отменить данный запрет, если азербайджанские власти гарантируют свободу передвижения членов Ассамблеи, посещающих Азербайджан.
Напомним, что Азербайджанская сторона отказалась выдать въездную визу Рене Руке, так как он некоторое время назад с несколькими французскими коллегами посетил Нагорный Карабах.