New York Times. Գյուլենին արտահանձնելու՝ Էրդողանի նախաձեռնությունը հիմարություն է 05/03/2014   14:08  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի իշխանությունները նախաձեռնել են ամերիկաբնակ Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնման գործընթացը: Այդ նախաձեռնությունը ամերիկյան «New York Times» պարբերականը հիմար և ծիծաղել է որակել: Նշվում է, որ գյուլենական շարժման առաջնորդին արտահանձնելու նախաձեռնություն սկսելու համար Անկարան չունի բավականաչափ և անհրաժեշտ իրավական հիմքեր:
Պարբերականը նշում է, որ եթե նույնիսկ Անկարան պաշտոնապես ԱՄՆ-ին Գյուլենի արտահանձնման պահանջ ներկայացնի, Սպիտակ տունը դրական պատասխան չի տալու: 1990-ականների վերջերից ԱՄՆ-ում մշտական բնակություն հաստատած Գյուլենի նկատմամբ ոչ մի քրգործ չի հարուցվել, որպես օրինապահ քաղաքացի, նա շարունակում է բնակվել ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգում:
«Ուրեմն Գյուլենը Վաշինգտոնի համար սպառնալիք չի ներկայացնում, հակառակ դեպքում չէր կարողանա շարունակել մնալ երկրում»,- եզրակացնում է պարբերականը:
Հիշեցնենք, որ Ֆեթուլլահ Գյուլենը 1999 թվականից բնակվում է ԱՄՆ-ում: Թուրքիայի 1997 թվականի  փետրվարի 28-ի ռազմական հեղաշրջումից հետո իսլամական այս ազդեցկ գործչի նկատմամբ սկսվեց քրեական հետապնդում, որի պատճառով էլ նա ստիպված եղավ տեղափոխվել ԱՄՆ: Գյուլենը համարվում է արդի իսլամի և ժողովրդավարության սինթեզը կրող ու աշխարհում Թուրքիայի ազդեցությունը ուժեղացնող անձ: Վերջին շրջանում թուրքական իշխանությունները առճակատման մեջ են գյուլենական ուժերի հետ ու Ֆեթուլլահ Գյուլենին մեղադրում են Թուրքիան վարկաբեկող և պառակտող գործունեություն ծավալելու համար:

«New York Times» квалифицирует инициативу Эрдогана по экстрадиции Гюлена из США как глупую и смехотворную 05/03/2014   14:52  |  Международные новости
Власти Турции инициировали процесс экстрадиции проживающего в США Фетхуллаха Гюлена. Данную инициативу американское издание «New York Times» квалифицировало как глупую и смехотворную. Отмечается, что лидера движения Гюлена у Анкары нет достаточных и необходимых правовых оснований для начала процедуры экстрадиции.
Издание отмечает, что если даже Анкара предъявит США официальное требование по выдаче Гюлена, Белый дом не удостоит его положительного ответа. В отношении Гюлена, перебравшегося в конце 1990-х на постоянное проживание в США, не возбуждено ни одного уголовного дела. Он как законопослушный гражданин продолжает жить в штате Пенсильвания в США.
“Это означает, что Гюлен не представляет опасности для Вашингтона, в противном случае он не смог бы оставаться в стране”, - резюмирует издание.
Напомним, что Фетхуллах Гюлен с 1999 г. проживает в США. После военного переворота 28 февраля 1997г. в отношении этого влиятельного исламистского деятеля было начато уголовное преследование, из-за которого он был вынужден перебраться в Соединенные Штаты. Турция обвиняет Гюлена в разжигании коррупционного скандала, нацеленного на дестабилизацию действующего правительства страны.