Այսօր մահացել է Կոնստանտին Օրբելյանը 04/24/2014   13:13  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ապրիլի 24-ի առավոտյան Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Լոս Անջելես քաղաքում մահացել է մեծանուն հայ կոմպոզիտոր Կոնստանտին Օրբելյանը: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը: Հուլիսի 29-ին Կոնստանտին Օրբելյանը կդառնար 86 տարեկան:
Կոնստանտին Օրբելյանը ծնվել է 1928թ. հուլիսի 29-ին Ռուսաստանի Արմավիր քաղաքում: Երաժշտական ունակությունները ի հայտ են եկել դեռ մանուկ հասակում: Վաղ տարիքից սովորել է Բաքվի կոնսերվատորիային կից տաղանդավոր երեխաների համար նախատեսված երաժշտական հատուկ դպրոցում:
Ծնողները դարձել են ստալինյան բռնությունների զոհ, որի պատճառով նրան հեռացրել են դպրոցից, և եղբայրների հետ նա տեղափոխվել է Լեռնային Ղարաբաղի փոքրիկ գյուղերից մեկը:
1942թ. աշխատել է ավիացիոն կորպուսի ջազային խմբում` որպես դաշնակահար և ակորդեոնահար: Որոշ ժամանակ անց ռազմական նվագախմբի հետ համերգներով հանդես է եկել Երևանում, ապա` Հայաստանի էստրադային նվագախմբում:
1945-ից նվագախմբի համար վերամշակել է ժողովրդական երգեր, ինչպես նաև ստեղծել է նոր մեղեդիներ: Առաջին գործերից է «Օրորոցայինը»:
1952թ. ընդունվել է Երևանի Ռ.Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարան, որից հետո` Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա:
1955թ. գրել է «Սիրտը երգում է» ֆիլմի երաժշտությունը: 1956-ից եղել է Հայաստանի էստրադային նվագախմբի դիրիժորն ու գեղարվեստական ղեկավարը: 1957թ. դարձել է ԽՍՀՄ Կոմպոզիտորների միության անդամ:
1962թ. Մոսկվայում անցկացված ԽՍՀՄ երիտասարդ կոմպոզիտորներ մրցույթի հաղթող է ճանաչվել: 1969թ. գրել է «Անմահություն» բալետը: 36 տարի գլխավորել է Հայաստանի պետական էստրադային նվագախումբը:
Նրա հայտնի երգերը բազմաթիվ կատարողների ներկայացմամբ արժանացել են մի շարք մրցանակների` «Երգել, նշանակում է ապրել», «100 երջանիկ ժամեր», «Շնորհակալություն կյանքին», «Սերը չի ծերանում», «Դու այն չես, ով պետք է ինձ», «Հիշեք» և այլն: 1974թ. արժանացել է ՀԽՍՀ, 1979թ.` ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստի կոչմանը: 1992թ. մեկնել է ԱՄՆ և բնակություն հաստատել Սան Ֆրանցիսկոյում: 2012թ. պարգևատրվել է ՀՀ Պատվո շքանշանով:

Ушел из жизни известный армянский композитор и дирижер Константин Орбелян 04/24/2014   14:40  |  Актуальная тема
Известный армянский композитор и дирижер, Народный артист СССР Константин Орбелян скончалсяутром  24 апреля в США в возрасте 86 лет.
Константин Орбелян родился 29 июля 1928 года в российском городе Армавир. Учился в школе для одаренных детей при Бакинской консерватории.
Родители его стали жертвами сталинских репрессий. Из-за этого К. Орбеляна исключили из школы, и вместе с братьями он переехал в Нагорный Карабах.
В 1942 году Константина взяли пианистом и аккордеонистом в джаз 8-го авиационного корпуса, где сложился неплохой по тем временам музыкальный коллектив. 14-летний музыкант стал воспитанником военного оркестра. На талантливого музыканта обратил внимание и решил пригласить к себе в коллектив основатель и руководитель эстрадного оркестра Армении Артемий Айвазян.
С 1945 года Константин Орбелян начинает пробовать себя не только как пианист, но и как композитор. Для оркестра он делает обработки народных песен и сочиняет свои, первая из которых – “Колыбельная”.
В 1952 году Орбелян поступил в ереванское Музыкальное училище имени Романоса Меликяна, учебу в котором совмещал с работой концертмейстером в Ереванском театре оперы и балета.
В 1955 году Орбелян попробовал себя в новом жанре. Вместе с А. Арутюняном они сочинили музыку к кинофильму «Сердце поет». В 1956 году был назначен дирижером и художественным руководителем Государственного эстрадного оркестра Армении. В 1957г. К. Орбелян стал членом Союза композиторов СССР
1969году Орбелян создал балет "Бессмертие". Он является автором песен “Мой Ереван", "Ереван и весна в моем сердце","Мир влюбленный и танцующий", "Петь - значит жить", "Сто часов счастья", "Шум берез", "Спасибо жизни", "Любовь не стареет", Ты не тот, кто нужен мне", "Помните!"
К. Орбелян 36 лет руководил Государственным эстрадным оркестром Армении
Награжден орденами "Знак Почета", Дружбы Народов, орденом Кирилла и Мефодия, армянским орденом Святого Месропа Маштоца и Золотым Крестом Союза Армян России. В 1979 году за большие заслуги в развитии советской музыкальной культуры Константину Орбеляну было присвоено звание Народного артиста СССР.