Հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձը հաստատվեց 04/16/2014   10:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արտաշատ քաղաքի բնակիչ Բագրատ Նազարյանը հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատելու փորձի համար մեղավոր է ճանաչվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-329-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պետական սահմանը ապօրինի հատելու փորձ:
Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավճռով՝ նրա նկատմամբ պատիժ է նշանակել տուգանք` Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի` 100.000 ՀՀ դրամի չափով:
Ըստ մեղադրանքի՝ 2013 թվականի սեպտեմբերի 27-ին՝ ժամը 15:15-ի սահմաններում, նա մուտք է գործել Հայաստանի Հանրապետության Արարատի մարզի Բուրաստան գյուղի տարածքում տեղակայված, Ռուսաստանի Դաշնության դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի N  զորամասի կողմից հսկվող տարածք, այնուհետև դաշտամիջյան ճանապարհով շարժվելով դեպի հայ-թուրքական սահմանի ուղղությամբ, շրջանցելով հսկիչ անցագրային կետերը, փորձել է առանց սահմանված փաստաթղթերի հատել հայ-թուրքական սահմանը և մուտք գործել Թուրքիայի տարածք, ինչը նրան չի հաջողվել, քանի որ անմիջապես բռնվել է նույն զորամասի սահմանապահների կողմից:
Մինչ դատաքննությունն սկսելը՝ ամբաստանյալ Բագրատ Նազարյանը միջնորդել է դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով` հայտարարելով, որ մեղադրանքի հետ համաձայն է և ընդունում է այն ամբողջ ծավալով: Դատարանը բավարարել է միջնորդությունը:
Դատարանն արձանագրել է, որ առաջադրված մեղադրանքում ամբաստանյալ Բագրատ Նազարյանն իրեն մեղավոր է ճանաչել լիովին, տվել է խոստովանական ցուցմունքներ և զղջացել կատարածի համար, դատվածություն չունի, ամուսնացած է, խնամքին ունի 2010 թվականի մայիսի 15-ին ծնված մեկ երեխա, հարևանների կողմից բնութագրվում է որպես ազնիվ, բարեխիղճ անձնավորություն, հարգված և սիրված է շրջապատում:

Житель города Арташат отделался штрафом за незаконное пересечение армяно-турецкой границы 04/16/2014   11:10  |  Актуальная тема
Житель города Арташат Баграт Назарян признан виновным в попытке незаконного пересечения армяно-турецкой границы – в совершении деяния, предусмотренного ч. 1ст. 34-329 УК РА ("попытка незаконного пересечения государственной границы").
Приговором суда общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей ему назначено наказание в виде штрафа в размере 100-кратной минимальной заработной платы – 100 тыс.драмов.
Согласно обвинению, Баграт Назарян 27 сентября 2013г., около 15.15 проник на территорию N -ской воинской части пограничного управления ФСБ РФ в Армении, дислоцированного на территории села Бурастан Араратской области Армении. После этого он через поле направился к армяно-турецкой границе, и, обойдя контрольно-пропускной пункт, попытался пересечь без соответствующих документов границу и попасть на территорию Турции.
Попытка незаконного пересечения границы была пресечена пограничниками той же воинской части.
Суд констатировал, что подсудимый Баграт Назарян признал себя полностью виновным в предъявленном ему обвинении, дал признательные показания и раскаялся в содеянном. Суд учел, что Б. Назарян ранее не был судим, женат, на его попечении находится 4-летний ребенок, соседи характеризуют его как честного, ,добропорядочного человека, пользующегося уважением окружающих и обладающего высоким чувством ответственности.