Հայաստանի պատվիրակությունը ներկայացրել է Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքն ու հեռանկարները 04/15/2014   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է Քաղաքական և գործընկերության կոմիտե-Հայաստան ձևաչափով հանդիպմանը, որը նախագահել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ պաշտպանական քաղաքականության և պլանավորման հարցերով փոխտեղակալ Ջոնաթան Փերիշը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպման ընթացքում Դաշինքի անդամ և գործընկեր երկրների ներկայացուցիչներին Հայաստանի պատվիրակությունը ներկայացրել է Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքն ու հեռանկարները, քննարկվեցին և համաձայնեցվեցին Պլանավորման և վերանայման գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի 2014թ. Գործընկերության նպատակները:
Բարձր է գնահատվել Հայաստանի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի գործողություններին, պաշտպանական կրթության, կառավարման, թափանցիկության ընդլայնման, զինված ուժերում մարդու իրավունքների և բարեվարքության ամրապնդման, ժողովրդավարական վերահսկողության և այլ բնագավառներում արձանագրված առաջընթացը, կարևորվեց պաշտպանական բարեփոխումների բնագավառում ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության շարունակականության ապահովումը:
Նույն օրը հանդիպում է տեղի ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական և անվտանգության հարցերով տեղակալ, դեսպան Ստամատոպուլոսի հետ: Փոխանակվեցին կարծիքներ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության հեռանկարների, միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության շուրջ:

В штаб-квартире НАТО обсудили ход и перспективы реализуемых в Армении реформ в сфере обороны 04/15/2014   12:35  |  Лента новостей
Делегация Армении во главе с первым заместителем министра обороны Давидом Тонояном приняла участие во встрече в формате Комитет по политике и партнерству + Армения в штаб-квартире НАТО. Комитет возглавляет заместитель генсека НАТО по вопросам оборонной политики и планирования Джонатан Периш.Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
На встрече армянская делегация представила участникам встречи ход и перспективы реализуемых в Армении реформ в сфере обороны, обсуждались и были согласованны цели Партнерства с Арменией на 2014 год в рамках Процесса планирования и пересмотра.
Армения удостоилась высокой оценки за участие в действиях НАТО, расширение прозрачности, военное образование, укрепление прав человека и добропорядочности в армии, а также за прогресс в ряде других сфер. Стороны отметили важность обеспечения непрерывности сотрудничества с НАТО в сфере оборонных реформ.
В тот же день состоялась встреча с заместителем генсека НАТО по вопросам политики и безопасности, послом Стаматопулосом. Стороны обменялись мнениями о перспективах сотрудничества с НАТО, а также по вопросам международной и региональной безопасности.