Էրդողանը մեղադրել է գյուլենականներին հայկական լոբբիի հետ համագործակցելու և ֆինանսավորելու մեջ 04/15/2014   17:32  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի կառավարության ղեկավար Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դժգոհել է այն լրատվամիջոներից, որոնք լուրեր են տարածել Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառման մեջ Թուրքիայի մասնակցության մասին:
Վարչապետը դա Թուրքիայի դեմ ուղղված սև քարոզչություն է անվանել` հերքելով Անկարայի որևէ կարգի մասնակցությունը Սիրիայում քիմիական զենքի գործադրման հարցերում:
Էրդողանը նշել է, որ «հայտնի շրջանակները» (նկատի ունի գյուլենակյաններին,- խմբ.) ցանկանում են Թուրքիան աշխարհին ներկայացնել իբրև ահաբեկչությունը հովանավորող պետություն:
Նա այդ «հայտնի շրջանակներ»-ի գործողությունները որակել է դավաճանություն և դատապարտել Թուրքիայի հեղինակազրկմանն ուղղված նրանց ջանքերը: Էրդողանի համոզմամբ` մարտի 30-ին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում (ՏԻՄ) պարտվելուց հետո գյուլենականներն անցել են վերոնշյալ գործողություններին:
«Նրանք նույն այդ սև քարոզչությունը կատարում են նաև ԱՄՆ-ում: Համագործակցելով հայկական լոբբիստական ուժերի հետ և նրանց մինչևիսկ ֆինանսական աջակցություն ցույց տալով` Թուրքիայի դեմ բացահայտ վարկաբեկիչ արշավներ են իրականացնում»,- ասել է Էրդողանը:

Эрдоган обвинил движение Гюлена в сотрудничестве с армянским лобби и его финансировании 04/15/2014   17:58  |  Международные новости
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил недовольство работой ряда СМИ, которые распространяют сведения об участии Турции в применении химического оружия в Сирии.
Эрдоган назвал их “черной пропагандой”, направленной против него. Он опроверг участие Анкары в использовании химоружия в Сирии.
Эрдоган отметил, что “известные круги”(имея в виду движение Гюлена – Прим.ред.) желают представить Турцию в качестве государства, покровительствующего терроризму.
Он расценил деятельность так называемых “известных кругов” как предательство и осудил их усилия, направленные на дискредитацию Турции. По убеждению Эрдогана представители движения Гюлена после поражения на состоявшихся 30 марта муниципальных выборах перешли к вышеупомянутым действиям.
“Они осуществляют аналогичную пропаганду и в США. Сотрудничая с армянскими лоббистскими силами и оказывая им финансовую помощь, проводят кампании по подрыву авторитета Турции ”, - заявил Эрдоган