Մուտքը խաղատներ` միայն անձնագրերով 04/12/2014   12:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մոտ ապագայում մուտքը խաղատներ կարող է դառնալ միայն անձնագրերով կամ դրանք փոխարինող անձը հաստատող այլ փաստաթղթերով:
Նման օրենսդրական նախաձեռնությամբ են կառավարությանը դիմել ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանն ու Ալեքսանդր Արզումանյանը` առաջարկելով որոշ լրացումներ կատարել «Շահումով խաղերի և խաղատների մասին» ՀՀ օրեքում:
Նրանց մշակած օրենսդրական փոփոխություններն ուղղված են հատկապես այն խաղամոլներին, որոնք խաղատներ են այցելում որոշակի հոգեբանական կամ ֆիզիկական գործոնների ազդեցության ներքո, իսկ դրանց բացակայության դեպքում գիտակցում են իրենց քայլերի հետևանքները և պատրաս են հրաժարվել խաղամոլությունից:
«Բազմաթիվ քաղաքացիներ, որոնք թեև սահմանափակ գործունակ չեն ճանաչվել, սակայն, օրինակ, ալկոհոլի ազդեցությամբ կորցնելով ինքնատիրապետումը, հաճախում են խաղատուն, բայց դա չեն անում սթափ վիճակում, կարող են նախագծի 1-ին հոդվածով սահմանված կարգով դիմում ներկայացնել շահումով խաղերի, խաղատան գործունեության լիցենզավորում եւ վերահսկողություն իրականացնող մարմնին՝ այդպիսով արգելափակելով սեփական մուտքը խաղատներ»,- ասված է նախագծի հիմնավորումներում:
«Օրենքի նախագիծը ենթադրում է, որ այն անձինք, որոնք կամովին ցանկություն կունենան համապատասխան դիմում ներկայացնել լիազոր մարմին, որպեսզի արգելաափակվի կամ սահմանափակվի նրանց մուտքը խաղատներ, լիազոր մարմինը կկազմի նման մարդկանց ցուցակը, որը կտրամադրվի երկրում գործող բոլոր խաղատներին, և կսահմանափակվի այդ մարդկանց մուտքը խաղատուն»,- ներկայացնելով օրենքի նախագծով նախատեսվող նոր կարգավորումները, նշեց Ֆինանսների նախարարի ժմանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Սարգսյանը:
Նա նաև նշեց, որ կառավարությունը դեմ չէ այս նախաձեռնությանը, բայց և բարձրացրել է մի շարք հարցադրումներ, որոնք ուղղված են նախագծի լրամշակմանը:

Ряд депутатов парламента Армении предлагают пускать в игорные заведения только по паспортам 04/12/2014 13:09 | Лента новостей
С подобной законодательной инициативой к Правительству обратились депутаты Национального собрания Армении Эдмон Марукян и Александр Арзуманян, предлагая внести некоторые поправки в закон РА “Об играх с выигрышем и игорных домах”.
Разработанные ими законодательные поправки касаются тех игроманов, которые посещают казино под некоторым воздействием психологических или физических факторов, а в случае их отсутствия осознают последствия своих поступков и готовы отказаться от азартных игр.
“Многие граждане, которые не были признаны ограниченно дееспособными, однако, например, под воздействием алкоголя теряли самообладание и посещали игорные дома, чего не делают в трезвом состоянии, могут в порядке, установленном ст. 1 законопроекта, подать заявление органу, осуществляющему контроль за деятельностью игорных заведений, таким образом закрыв для себя вход в казино”, -говорится в обосновательной части законопроекта.
“Проект закона подразумевает, что те лица, которые пожелают добровольно представить уполномоченному органу соответствующее заявление, дабы заблокировать или ограничить вход в игорные заведения, уполномоченный орган составит список из этих лиц, который будет предоставлен всем игорным домам, действующим на территории страны с тем, чтобы ограничить им вход в казино”,- отметили и.о. министра финансов РА Давид Саркисян.
Он также отметил, что Правительство не против этой инициативы, однако затронула ряд вопросов о доработке законопроекта.
После того, как Правительство выступит с соответствующими предложениями, законопроект будет представлен на утверждение парламента.