Սերժ Սարգսյան. Հայերը Սիրիայում պետք է չեզոքություն պահպանեն 04/11/2014   23:26  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայերը Սիրիայում պետք է չեզոքություն պահպանեն և չդառնան հակամարտության կողմ: Այսօր ՀՀԿ կենտրոնի տարածքային կազմակերպության ժողովի ընթացքում, պատասխանելով ներկաների հարցին, նման կարծիք է հայտնել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Այս մասին տեղեկացնում է panorama.am-ը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է ՀՀԿ Կենտրոնի տարածքային կազմակերպության «Սայաթ-Նովա» 2 սկզբնական կազմակերպության ժողովին, որի ընթացքում ընտրվել է ՀՀԿ 15-րդ հերթական համագումարի պատվիրակ:
Ժողովից հետո նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է ժողովի մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանի արտաքին և ներքին քաղաքականությանը, տնտեսությանը,  սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծին և այդ համատեքստում ՀՀ Նախագահի հայտարարությանը,  Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցելուց հետո տնտեսության մեջ ակնկալվող դրական փոփոխություններին,  և մի շարք այլ թեմաների:
Սիրիական ճգնաժամի հետևանքով դժվարին իրավիճակում հայտնված սիրիահայությանը պաշտպանելու նպատակով այդ երկրում կռվելու համար Հայաստանից զինված ջոկատներ ուղարկելու մասին հնչող հայտարարությունների կապակցությամբ հարցին Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է. «Դա կլինի ամենամեծ արկածախնդրությունը: Դա կլինի մեր երկիրը վտանգի մեջ գցելու ամենամեծ քայլը: Եվ շատ վաստակ ունեցող մարդիկ էլ են մեկ-մեկ ընկնում այդ արկածախնդրության մեջ: Ով ուզում է կռիվ գնալ, այսօր էլ դեռ մեր կռիվը չի ավարտվել, թող գնա սահմանին մեր 18 տարեկան զինվորների կողքին կանգնի: Նույնիսկ Սիրիայում հայերը չեզոք պետք է լինեն: Հայերը չեն կարող կողմ դառնալ»:
Նյութն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ սկզբնաղբյուր-կայքում:
16:28 11/04/2014  |  Միջազգային լրահոս Տեսանյութ, թե ինչպես են ահաբեկիչները Թուրքիայից ներխուժում Քեսաբ
12:43 11/04/2014  |  Միջազգային լրահոսRadikal. «Քեսաբի դեպքերի հետևանքները, որպես մեղքի բեռ, մնալու են Թուրքիայի վրա»

Серж Саргсян:Армяне в Сирии должны сохранять нейтралитет 04/12/2014   00:10  |  Актуальная тема
«Это будет самой большой авантюрой, самым большим шагом, способным поставить нашу страну под угрозу. Порой и очень заслуженные люди попадают в такие авантюры. Наша война на сегодня еще не завершена, и кто желает идти воевать, пусть отправляется на границу и встает бок о бок с нашими 18-летними солдатами. Даже в Сирии армяне должны сохранять нейтралитет. Армяне не могут стать стороной (конфликта. – Примеч. ред.)», – отметил президент РА С. Саргсян, обратившись к теме участившихся разговоров об отправке в Сирию с целью защиты сирийских армян вооруженных отрядов из Армении.Об этом сообщает panorama.am
Отметим, что сегодня С. Саргсян принял участие в собрании организации «Саят-Нова 2» территориальной структуры РПА в административном районе Еревана Кентрон, в ходе которого был избран делегатом на очередном 15-м съезде Республиканской партии Армении.
После собрания президент Армении С. Саргсян ответил на интересующие участников заседания вопросы касательно внешней и внутренней политики государства, экономики, обнародованного накануне проекта Концепции конституционных реформ и в данном контексте сделанного им заявления, а также на вопросы относительно политики формируемого правительства по продолжению экономических реформ, ожидаемых позитивных перемен после вступления РА в Таможенный союз, возможностей увеличения объемов иностранных инвестиций в стране и других тем.