Դեդ Հասանի սպանության կազմակերպիչները դատվում են Իտալիայում 04/07/2014   17:04  |  Քրեական խրոնիկոն
Իտալական Բարի քաղաքում սկսվել է Եվրոպայում «ռուսական մաֆիայի» ղեկավարների, մասնավորապես՝ ազդեցիկ «օրենքով գող» Մերաբ Ջանգվելաձեի գործով դատավարությունը։
«Прайм Крайм»-ի տեղեկացմամբ՝ նրանք մեղադրվում են հանցավոր խմբավորում ստեղծելու եւ փողեր լվանալու մեջ։ Գանգստերների հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնալսման արդյունքում պարզվել է, որ հենց նրանք են կազմակերպել «օրենքով գող» Ասլան Ուսոյանի, նույն ինքը՝ «Դեդ Հասանի» սպանությունը՝ Մոսկվայում։ Սակայն վերջինիս սպանության համար նրանց մեղադրանք չի առաջադրվել։
Դատարան ուղարկված քրեական գործի նյութերի համաձայն՝ 2012 թվականի հունվարի 6-ին Բարի քաղաքի հրապարակներից մեկում սպանվել է գործարար Ռեւազ Չուրաձեն, ով «օրենքով գող» Թեյմուրազ Չուրաձեի, նույն ինքը՝ Ալեկոյի հայրն էր։ Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Ռեւազն Իտալիայում վերահսկել է Geotransit ltd ընկերությունը, որն զբաղվել է բեռնափոխադրմամբ դեպի Վրաստան։
Այն մրցակցում էր մեկ այլ ընկերության հետ, որը գտնվում էր Մերաբ Ջանգվալաձեի, նույն ինքը՝ Մերաբ Սուխումսկիի հսկողության ներքո։ Կոմերցիոն այս կոնֆլիկտին գումարվել է նաեւ այն, որ Չուրաձեն «օրենքով գող» Լաշի Շուշանաշվիլիի խմբավորման մեջ էր մտնում, իսկ վերջինս Մերաբ Սուխումսկիի ոխերիմ թշնամին է։
Իտալիայի ոստիկանությունն սկսել է ուսումնասիրել Ապենինյան թերակղզում «մաֆիայի» գործունեության բոլոր ասպեկտները, գաղտնալսել տասնյակ գանգստերների հեռախոսային խոսակցությունները։ Արդյունքում՝ իրավապահները պարզել են, որ երկրում գործում են խմբավորումներ, որոնք զբաղվում են գողություններով, շորթումներով եւ այլ հանցավոր գործունեությամբ։
Խմբավորումները հիմնականում բաղկացած են վրացական ծագում ունեցող չարագործներից, որոնց ղեկավարում էր «օրենքով գող» Բեսիկ Կուպրաշվիլին՝ Բեսոն։ Նա հանդիսանում էր Իտալիայում հիմնավորված «օրենքով գողերի» խմբիավորման «փոքր գործընկերը»։
Իսկ «օրենքով գողերի» խմբավորման առաջնորդն էր Մերաբ Ջանգվելաձեն։ Մերաբի «աջ ձեռքը» հանդիսանում էր «քրեական գեներալ» Թեմուր Նեմսիցվերիձեն՝ Ցրիպը, ով պատասխանատու է եղել՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու, գողականների համար առանձնատներ գնելու համար եւ այլն։
Իտալիայի հարցման հիման վրա Եվրոպոլը 2013 թվականի հունիսի 18-ին Եվրոպայում անց է կացրել լայնածավալ հատուկ միջոցառում Ջանգվալաձեի կլանի անդամների դեմ։ Չեխիայում, Լիտվայում, Պորտուգալիայում, Ֆրանսիայում, Իսպանիայում, Ավստրիայում եւ Գերմանիայում միաժամանակ ձերբակալվել է 18 գանգստեր, որոնց թվում 13 «օրենքով գող»։
Մերաբա Սուխումսկիին ձերբակալել են Հունգարիայում։ Ճաղերից այն կողմ են հայտնվել նաեւ Թեմուր Նեմսիցվերիձեն (Ցրիպը), Գիվի Գորդելաձեն (Գիվի Տոլստի), Ռոին Ուգլավան (Մատեեւիչ), Թամազ  Կորոշինաձեն, Ռամազ Ջինչարաձեն եւ ուրիշներ։
Իտալիայի իշխանությունները հետախուզում են հայտարարել «օրենքով գողերի» մի ամբողջ խմբի նկատմամբ, նրանց թվում՝ Ջեմալ Միկալաձեի (Ջեմո), Կոբու Ախվլեդիանի (Կոբա), Լաշա Նիժարաձեի (Լաշա Ցխալտումսկի), Կախա Մակալատիայի (Կախա), Կախաբերա Պարպելայի (Կախա Գալսկի) եւ Ռովշանա Ջանիեւայի (Ռովշան Լյանկորանսկի) նկատմամբ։ Վերջինիս նկատմամբ հետախուզումը հետագայում դադարեցվել է։ Հաղորդվում է, թե նրա փաստաբաններին հաջողվել է համոզել իրավապահներին, որ նա Ջանգվելաձեի գլխավորած խմբավորման գործունեության հետ ուղղակի առնչություն, իբր, չի ունեցել։
Բարիի դատարան ուղարկված քրեական գործի նյութերի համաձայն՝ «քրեական գեներալներին» մեղադրանք է առաջադրվել՝ անդրազգային հանցավոր խումբ ստեղծելու, գողություններ կազմակերպելու, շորթումների, փողեր լվանալու, կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու համար։
Որպես ծանրացնող հանգամանք նշվել է այն, որ հանցագործությունների մի մասը կատարվել է հրազենի օգտագործմամբ։ Բարի քաղաքի դատախազը խնդրել է «օրենքով գողերին» դատապարտել 4-10 տարվա ազատազրկման։ Օրինակ՝ Ջանգվելաձեի համար դատախազը միջնորդել է 10 տարվա ազատազրկում, Կուպրաշվիլիի համար՝ 8 տարի 8 ամսվա, իսկ Նեմսիցվերիձեի՝ 8 տարվա ազատազրկում։
«Օրենքով գողերի» հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնալսման ընթացքում Իտալիայի իրավապահները փաստացի բացահայտել են «օրենքով գող» Դեդ Հասանի սպանությունը, որը տեղի է ունեցել Մոսկվայում։
2012 թվականի  սեպտեմբերի 18-ին Մերաբն իր կողմնակիցներին հավաքել է Հռոմում։ «Օրենքով գողերը» նախեւառաջ քննարկել են Դեդ Հասանի կլանի հետ ձգվող «պատերազմին» վերաբերող հարցեր։ Հենց այդ ժամանակ էլ, իտալական ոստիկանության տվյալներով, հեռախոսային կապ է հաստատվել Մերաբի եւ Տարիել Օնիանի (Տարո, ով իր պատիժն է կրում ռուսական բանտում) միջեւ։
Ջանգվելաձեն հայտնել է Օնիանին, որ որոշում են ինչպես վարվել Ուսոյանի հետ, ինչին Տարոն, ձայնագրությունների համաձայն, արձագանքել է շատ կարճ. «Չեզոքացրեք նրան եւ բոլոր խնդիրները կվերանան»։
Իտալիայում ենթադրում են, որ հենց այս խոսակցությունից հետո հավաքի ժամանակ կայացվել է Դեդ Հասանի մահվան դատավճիռը։ Վերջինս սպանվել է 2013 թվականի հունվարին՝ Մոսկվայում, դիպուկահարի կողմից։ Դրանից շատ կարճ ժամանակ անց իրավապահները «բռնացրել են» եւս մեկ հեռախոսազրույց՝ Տարոյի եւ Մերաբի միջեւ կայացած, որի ժամանակ նրանք քննարկել են սպանության վերաբերող հարցեր։
«Այդ օրը մեզ բոլորիս համար վերածնունդի օր է։ Մենք 100 քայլ առաջ գնացինք»,- ուրախացել են քրեական աշխարհի «գեներալները»։
11:20 11/09/2013  |  Միջազգային լրահոսՁերբակալվել է Դեդ Հասանի սպանության մեջ կասկածվող «օրենքով գող»

В Италии начался суд над организаторами убийства “вора в законе” Деда Хасана 04/07/2014 13:07 | Криминальная хроника
В итальянском Бари начался суд над лидерами "русской мафии" в Европе, в частности над влиятельным "вором в законе" Мерабом Джангвеладзе, сообщает “Росбалт”. По информации СМИ, они обвиняются в создании преступного сообщества и отмывании денег. В ходе прослушивания телефонных переговоров гангстеров карабинеры выяснили, что именно они организовали расстрел в Москве "законника" Аслана Усояна. Убийства мафиози, впрочем, не инкриминируют.
Как следует из поступивших в суд материалов дела, 6 января 2012 года на одной из площадей Бари был застрелен Реваз Чурадзе - бизнесмен и отец "вора в законе" Теймураза Чурадзе (Алеко). В ходе расследования данного преступления было установлено, что Реваз контролировал в Италии фирму Geotransit ltd., которая занималась коммерческими перевозками грузов в Грузию. Она составляла конкуренцию другой структуре, подконтрольной Мерабу Джангвеладзе (Мераб Сухумский). На коммерческий конфликт наложилось еще и то, что Чурадзе входил в клан "законника" Лаши Шушанашвили — злейшего врага Мераба Сухумского.
Полиция Италии стала изучать все аспекты деятельности "мафии" на Апеннинах, телефоны десятков гангстеров поставили на прослушивание. В результате карабинеры установили, что в стране действуют группировки, которые занимаются кражами со взломом, вымогательствам и прочими преступными деяниями. Состоят они преимущественно из злоумышленников, имеющих грузинское происхождение, а руководит бандами "вор в законе" Бесик Купрашвили (Бесо). Он являлся "младшим партнером" целой группы обосновавшихся в Италии "воров в законе", лидером которых был Мераб Джангвеладзе. "Правая рука" Мераба – "криминальный генерал" Темур Немсицверидзе (Црипа) — отвечал за "отмывание" преступных доходов, покупку особняков для "законников" и т.д.
Восемнадцатого июня 2013 года Европол по запросу Италии провел в Европе масштабную спецоперацию против членов клана Джангвеладзе. Одновременно в Чехии, Литве, Португалии, Франции, Испании, Австрии, Германии были задержаны 18 гангстеров, в том числе 13 "воров в законе". Мераба Сухумского под стражу взяли в Венгрии. Также за решетку отправились "законники" Темури Немсицверидзе (Црипа), Гиви Горделадзе (Гиви Толстый), Роин Углава (Матеевич), Тамаз Корошинадзе, Рамаз Джинчарадзе и т.д.
В розыск власти Италии объявили еще целую группу "воров в законе", в том числе — Джемала Микеладзе (Джемо), Кобу Ахвледиани (Коба), Лашу Нижарадзе (Лаша Цхалтубский), Каху Макалатия (Каха), Кахабера Парпелия (Каха Гальский) и Ровшана Джаниева (Ровшан Лянкоранский). Розыск последнего позже был прекращен — его адвокаты убедили карабинеров, что он к деятельности группировки Джангвеладзе прямого отношения якобы не имел.
Согласно поступившим в суд Бари материалам, арестованным "криминальным генералам" предъявлены обвинения в создании транснационального преступного сообщества, организации краж со взломом, вымогательстве, отмывании денег, использовании подложных документов. Среди отягчающих обстоятельств названо то, что часть преступлений совершалась с применением оружия. Прокурор Бари попросил приговорить "воров в законе" к срокам от четырех до десяти лет лишения свободы. Так, для Джангвеладзе он запросил десять лет тюрьмы, для Купрашвили — восемь лет и восемь месяцев, для Немсицверидзе- восемь лет.
В ходе прослушивания телефонных переговоров "воров в законе" карабинеры фактически раскрыли расстрел в Москве "вора в законе" Аслана Усояна (Дед Хасан). Восемнадцатого сентября 2012 года Мераб собрал ближайших сподвижников в Риме. "Воры в законе" в первую очередь обсуждали свою затяжную "войну" с кланом Деда Хасана. Тогда же, по данным итальянской полиции, состоялся сеанс телефонной связи Мераба и "законника" Тариела Ониани (Таро, отбывает срок в российской тюрьме). Джангвеладзе сообщил Ониани, что "законники" решают, как быть с Усояном. На это Таро, согласно записям карабинеров, отреагировал коротко: "Аннулируйте его и все проблемы исчезнут". В Италии полагают, что именно после этой беседы на сходке и был вынесен смертный приговор Деду Хасану. В январе 2013 года он был застрелен снайпером в Москве.
Вскоре после этого полицейские перехватили еще один разговор Таро и Мераба, во время которого они обсуждают состоявшееся убийство. "Это день рождения для нас всех. Мы сделали сто шагов вперед", — радуются "криминальные генералы".
"Законникам", представшим перед судом, убийства, впрочем, не инкриминируют. Обвинения в расправе над Ревазом Чурадзе заочно предъявлены только гангстерам Зурабу Цокоеву и Зурабу Джинории, которые скрылись от следствия и были объявлены в розыск, говорится в статье, опубликованном на сайте “Росбалт”.