Նախագահը ներկա է գտնվել Արդարադատության ակադեմիայի բացման արարողությանը 03/18/2014   13:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել մայրաքաղաքում Արդարադատության ակադեմիայի բացման արարողությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը: Հանրապետության Նախագահը շրջել է ակադեմիայի նորակառույց մասնաշենքում, ծանոթացել պայմաններին, զրուցել ակադեմիայի կառավարումն ու ընթացիկ գործունեությունն իրականացնող պատասխանատուների, ինչպես նաև ուսումնական գործընթացում ներգրավված առաջին մասնակիցների հետ:
Արդարադատության ակադեմիան հիմնադրվել է ՀՀ Կառավարության 2013թ. սեպտեմբերի 13-ի N990-Ա որոշմամբ: Հիմնադիրը Հայաստանի Հանրապետությունն է, իսկ հիմնադրի անունից հանդես եկող պետական լիազոր մարմինը՝ Արդարադատության նախարարությունը:
Ակադեմիայի գործունեության նպատակներն են՝ դատավորների և դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձանց մոտ անհրաժեշտ հմտությունների ձևավորումը և մասնագիտական գիտելիքների ընդլայնումը, գործող դատավորների, դատախազների, դատական ծառայողների, դատախազության աշխատակազմում պետական ծառայողների, դատական կարգադրիչների մասնագիտական գիտելիքների և աշխատանքային ունակությունների շարունակական կատարելագործումը, դատավորների և դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձանց կրթական ծրագրերի աստիճանական մերձեցումը, համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացումը:
Արդարադատության ակադեմիայի խնդիրն է՝ կյանքի կոչել դատավորների և դատախազների մասնագիտական պատրաստման և վերապատրաստման որակապես նոր մոտեցումներ, որոնք բխում են ՀՀ Նախագահի կողմից հաստատված Իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարության ծրագրից:

Президент Армении Серж Саргсян присутствовал на церемонии открытия Академии правосудия 03/18/2014   14:52  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня присутствовал на церемонии открытия Академии правосудия. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Армении обошел новое здание Академии, ознакомился с условиями, побеседовал с лицами, ответственными за управление структурой и ее текущую деятельность, а также пообщался с первыми участниками, вовлеченными в учебный процесс.
Академия правосудия была основана решением Правительства от 13 сентября 2013г. Учредитель - Республика Армения, а уполномоченный госорган, выступающий от имени учредителя – Министерство юстиции.
Задачи Академии правосудия: формирование у лиц, включенных в список кандидатов в судьи и прокуроры, необходимых навыков и расширение профессиональных знаний, непрерывное совершенствование профессиональных знаний и трудовых навыков действующих судей, прокуроров, служащих судов, госслужащих аппарата Прокуратуры и судебных распорядителей, постепенное сближение образовательных программ для лиц, включенных в список кандидатов на должности судей и прокуроров, реализация совместных учебных программ.
В задачи Академии правосудия входит также – воплотить в жизнь качественно новых подходов по профессиональной подготовке и повышению квалификации судей и прокуроров, которые исходят из утвержденной Президентом Армении стратегической программы судебно-правовых реформ на 2012-2016гг.