Միսակ Մարտիրոսյանի պաշտպանը կվիճարկի քննիչի ու դատախազի որոշումների օրինականությունը 03/18/2014   17:40  |  Քրեական խրոնիկոն
«ՀՀ դատական դեպարտամենտ» պետական կառավարչական հիմնարկի նախկին ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանի պաշտպան Սեդա Սաֆարյանը բողոք կներկայացնի «ընդդեմ քննիչի ու դատախազի անօրինական որոշումների»:
Այս մասին  «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Սեդա Սաֆարյանը՝ պարզաբանելով, որ նախաքննական մարմինն՝ ի դեմս քննիչի, որոշում է կայացրել Միսակ Մարտիրոսյանի հեռախոսային խոսակցություններն ու տեսակցությունները սահմանափակելու մասին, իսկ սահմանափումները վերացնելու պահանջի վերաբերյալ պաշտպանական կողմի բողոքին ի պատասխան  դատախազը  նշել է, որ սահմանափակումը բխում է գործի շահերից և որ դեռ չեն վերացել սահմանափակում կիրառելու հիմքերը:
Պաշտպանական կողմը գտնում է, որ նման որոշում կայացնելու անհրաժեշտություն չկար՝  որոշում  ընդունելու պահին  ձեռք բերվելիք ապացույցների 80 տոկոսն արդեն  ձեռք բերված էր:  Այդ սահմանափակումը պետք է բացառիկ բնույթ կրի, իսկ բացառիկության հիմքեր, ըստ Սեդա Սաֆարյանի, չկան, դա ինքնանպատակ գործողություն է: Պաշտպանի կարծիքով, սահմանափակումը չվերացնելը, իսկ նույն  գործով այլ մեղադրյալների հանդեպ նման սահմանափակում չսահմանելը նպատակ ունի հոգեբանական ճնշում գործադրել  Մ.Մարտիրսյանի նկատմամբ  և ընդգծել  այլ մեղադրյալների նկատմամբ  նախաքննական մարմնի  ավելի բարյացակամ վերաբերմունքը:
Հիշեցնենք, որ Մ.Մարտիրոսյանը կալանքի տակ է գտնվում 2013 թվականի նոյեմբեր ամսից և մեղադրվում է  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2 հոդվածներով` 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով  և 311-րդ  հոդվածի 1-ին մասով, 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով՝ դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման  աղմկահարույց դեպքերի և Միսակ Մարտիրոսյանի կողմից աշխատանքի ընդունելու համար խոշոր չափերի կաշառք ստանալու գործերի շրջանակում: Գործերն ավելի ուշ միավորվել են մեկ վարույթում:
16:27 05/02/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԴատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավարը երկրորդ վճռաբեկ բողոքը կներկայացնի

Адвокат экс-главы Судебного департамента Армении Мисака Мартиросяна намерена обжаловать законность решений следователя и прокурора 03/18/2014   18:13  |  Криминальная хроника
Адвокат бывшего руководителя государственного учреждения “Судебный департамент РА” Мисака Мартиросяна подала жалобу на “незаконные решения следователя и прокурора”.
Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщила адвокат Седа Сафарян, пояснив, что орган предварительного следствия в лице следователя вынес решение об ограничении М. Мартиросяна в праве на телефонные звонки и свидания, а в ответ на жалобу защиты касательно требования о снятии ограничений прокурор отметил, что ограничение исходит из интересов дела и что еще не устранены основания для введения ограничений.
Защита считает, что необходимости в вынесении решения подобного рода не было: 80% получаемых доказательств уже были добыты. Данное ограничение должно носить исключительный характер, а оснований в пользу исключительности, по словам Седы Сафарян, нет, это самоцель. По мнению адвоката, неустранение ограничения имеет целью оказать психологическое давление на М. Мартиросяна и подчеркнуть более доброжелательное отношение органа предварительного следствия к другим обвиняемым.
Напомним, М. Мартиросян находится под стражей с ноября 2013г. Мисаку Мартиросяну было предъявлено обвинение по двум статьям Уголовного кодекса Армении: по п. 1 ч. 3 ст. 178 и пп. 2 и 3 ч. 3 ч. 1 ст. 311 по фактам получения Мисаком Мартиросяном взятки в особо крупном размере за устройство на работу и присвоения заработных плат в системе судебных распорядителей. Дела позднее были объединены в одно производство.
16:54 11/03/2014  |  Криминальная хроникаЭкс- руководителя Судебного департамента Армении Мисака Мартиросяна теперь будут защищать три адвоката
14:49 10/03/2014  |  Актуальная темаЭкс- руководитель Судебного департамента Армении Мисак Мартиросян намерен выступить в суде с разоблачениями