Ռուբիկ Հակոբյան. Իշխանությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի խոչընդոտի չորս ուժերի համագործակցությանը 03/14/2014   12:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ինչպես սպասվում էր, վերջին շրջանում քաղաքական դաշտում հիմնական ուշադրությունը բևեռված է եղել չորս ոչ իշխանական ուժերի` ԲՀԿ-ի, «Հայ ազգային կոնգրես»-ի, ՀՅԴ-ի, «Ժառանգության», համագործակցության վրա: Այս մասին այսօրվա ճեպազրույցում հայտնեց Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը:
«Եվ անկախ նրանից, որ հատկապես վերջին մի քանի օրերի ընթացքում իշխանության ներկայացուցիչները բավականին լոյալ են արտահայտվում այս համագործակցության մասին, բայց գործնականում իշխանությունը ամեն ինչ անում է, որպեսզի խոչընդոտի այս չորս ուժերի համագործակցությանը»,- ընդգծեց Ռ.Հակոբյանը:
Նա հավելեց, որ հասկանում է իշխանությունների մտահոգությունը, որովհետև անկախ նրանից, թե այս չորս քաղաքական ուժերը ինչ ձևակերպումներ կտան, թե ինչի շուրջ են համագործակցում, մասնավորապես, նրանցից ոմանք կարող են ասել, որ այս պահին պետք է իրականացնել ամբողջական իշխանափոխություն, մշակել «Ճանապարհային քարտեզ», ոմանք կարող են ասել, որ տակտիկական առումներով ավելի ճիշտ կլինի միայն կառավարության հրաժարականի հարցը դնել, բայց իշխանությունները շատ լավ հասկանում են, որ, ըստ էության, այս չորս ուժերի համագործակցության արդյունքում, իր համոզմամբ, կաջակցեն նաև ոչ խորհրդարանական ուժերը, քաղաքացիական նախաձեռնությունների հիմնական մասը, արդյունքում տեղի է ունենալու իշխանափոխություն:
«Եվ նրանք, այս առումով, ճիշտ են, որովհետև խնդիրը շատ հստակ է, որ պետության մեջ վիճակը փոխելու համար ահնրաժեշտ է համակարգային արմատական փոփոխություն, որը պետք է ավարտվի ամբողջական իշխանափոխությամբ: Այլ հարց է, որ ճիշտ կլինի, որ իշխանությունն ինքը ճիշտ գնահատի ստեղծված իրավիճակը, ինքը դառնա հինգերորդը, եթե քաղաքական կամք ունի, և միասնական օրակարգով իրականացնենք այն, ինչին մենք ձգտում ենք»,- ասաց նա` հավելելով, որ «իշխանությունը, ցավոք, առայժմ որևէ մեսիջ չի ուղարկում, որ պատրսատ է դրան»:
Ռ.Հակոբյանը հայտնեց նաև, որ ԲՀԿ-ի հետ «Ժառանգության» հանդիպումը տեղի կունենա առաջիկա օրերին, որին «Ժառանգություն»-ը գնում է իր օրակարգով` ընգծելով, որ «Ժառանգություն»-ը միշտ հայտարարել է, որ ամբողջական իշխանափոխության, արմատական փոփոխությունների կողմնակից է:

Рубен Акопян: Власти делают всё, чтобы препятствовать сотрудничеству между неправящими силами парламента Армении 03/14/2014   13:10  |  Лента новостей
Как и ожидалось, в последнее время внимание на политической арене в основном приковано к сотрудничеству между 4 непровластными фракциями парламента (“Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс”, “Наследие”, АРФ “Дашнакцутюн”).Об этом в ходе брифинга заявил руководитель фракции “Наследие” Рубен Акопян.
Вне зависимости от того, что представители власти весьма лояльны в своих высказываниях относительно этого сотрудничества, однако на практике власти делают всё, чтобы препятствовать этому взаимодействию.
Р. Акопян отметил, что ему понятно беспокойство властей, поскольку вне зависимости от того, что станет предметом сотрудничества и какое этому определение дадут 4 непровластные силы: в частности, одни могут утверждать, что в данный момент надо осуществить полную смену власти, разработать “дорожную карту”, другие могут считать, что в тактическом плане было бы правильно поставить только вопрос об отставке правительства, но власти прекрасно понимают, что, по сути дела, сотрудничество этих 4 фракций, по его убеждению, поддержат и непарламентские силы, основная часть гражданских инициатив и в итоге произойдет смена власти.
И они в этом плане правы, так как проблема ясна: для того,чтобы изменить положение дел в государстве необходимо системное коренное изменение, которое должно завершиться полной сменой власти. Другой вопрос, что было бы правильно, если власти стали бы пятой силой, проявили бы политическую волю, дали бы верную оценку создавшейся ситуации и в рамках единой повестки мы осуществили бы то, к чему стремимся” , -сказал он, добавив, что “ к сожалению, от властей пока нет никаких месседжей, указывающих на их готовность к этому”