Քրեական նոր օրենսգիրք մշակելու համար ստեղծվել է աշխատանքային խումբ 03/11/2014   13:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի հրամանով Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգ և նոր օրենսգրքի նախագիծ մշակելու, անհրաժեշտ օրենսդրական փաթեթ նախապատրաստելու նպատակով աշխատանքային խումբ է ստեղծվել:
Ինչպես տեղեկացնում են արդարադատության նախարարությունից, աշխատանքային կմշակի և մինչև 2014 թվականի ապրիլի 10-ը ՀՀ  արդարադատության նախարարին կներկայացնի ՀՀ քրեական    նոր օրենսգրքի հայեցակարգը, իսկ մինչև 2015 թվականի հուլիսի 1-ը՝ նոր օրենսգրքի նախագիծը:
Աշխատանքային խումբը կմասնակցի Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգի և նախագծի դրույթների վերաբերյալ մասնագիտական և հանրային քննարկումներին, կուսումնասիրի շահագրգիռ մարմինների և կազմակերպությունների (այդ թվում՝ միջազգային) առաջարկությունները Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգի և նախագծի վերաբերյալ, կքննարկի այդ առաջարկությունները նշված փաստաթղթերում ներառելու նպատակահարմարությունը:
Նախագիծը Կառավարության կողմից Ազգային Ժողով ուղարկելուց հետո աշխատանքային խումբը կմասնակցի նաև ԱԺ-ում կազմակերպվող քննարկումներին, այդ թվում՝ ներկայացնելով նախագծի դրույթները և դրանց հիմնավորումները:
Աշխատանքային խումբը, անհրաժեշտության դեպքում, շահագրգիռ մարմիններին և համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին կտրամադրի մասնագիտական բնույթի վերլուծություններ Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգի և նախագծի դրույթների վերաբերյալ:
ՀՀ արդարադատության նախարարի հրամանի համար հիմք է հանդիսացել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2012 թվականի հունիսի 30-ի «Հայաստանի Հանրապետության իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016 թվականների ռազմավարական ծրագիրը և ծրագրից բխող միջոցառումների ցանկը հաստատելու մասին» թիվ ՆԿ-96-Ա կարգադրության 4.1-րդ կետը:

Министр юстиции Армении распорядился о создании рабочей группы для разработки нового Уголовного кодекса РА 03/11/2014   14:49  |  Лента новостей
Приказом министра юстиции Армении Грайра Товмасяна создана рабочая группа для разработки концепции нового Уголовного кодекса РА и проекта кодекса, а также подготовки необходимого законодательного пакета.
Как сообщают в Минюсте РА, рабочая группа разработает и до 10 апреля 2014г. представит министру юстиции концепцию нового Уголовного кодекса, а до 1 июля 2015г. – проект нового кодекса.
Рабочая группа примет участие в профессиональных и публичных обсуждениях касательно положений концепции и проекта нового Уголовного кодекса, изучит предложения заинтересованных органов и организаций (в том числе и международных) относительно концепции и проекта нового Уголовного кодекса, обсудит целесообразность включения этих предложений в указанные документы.
После того, как проект будет направлен в Национальное Собрание РА, рабочая группа примет участие в парламентских обсуждениях, в том числе представляя положения проекта и обоснования к ним.
В случае необходимости рабочая группа предоставит заинтересованным органам и соответствующим международным организациям аналитические материалы касательно концепции и положений проекта нового Уголовного кодекса.
Основанием для издания приказа послужил п.4.1 распоряжения № ՆԿ-96-Ա президента Армении от 30 июня 2012 года “Об утверждении стратегической программы правовых и судебных реформ Республики Армения на 2012-2016гг. и списка мероприятий, вытекающих из этой программы”.