Քաղաքացին անհիմն է մեղադրել ոստիկանին. գտնում է ՀՔԾ-ն 02/18/2014   11:19  |  Քրեական խրոնիկոն
Քաղաքացի Ն.Ա.-ի կողմից սուտ մատնություն կատարելու փաստի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերի վարչության դատախազի ցուցումով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՔԾ պաշտոնական կայք-էջից:
Միաժամանակ, կայքը հիշեցնում է, որ քաղաքացի Ն.Ա.-ի հաղորդման հիման վրա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախապատրաստված նյութերով` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ և 308-րդ հոդվածների 1-ին մասերի հատկանիշներով հարուցվել էր քրեական գործ:
Ըստ քաղաքացու հաղորդման` 2013 թվականի հուլիսի 24-ին Իջևան քաղաքի` իրեն պատկանող բնակարանում իր ծանոթ Ա.Պ.-ի կողմից ծեծի ենթարկվելու փաստով ՀՀ ոստիկանության քննիչ Ա.Ղ.-ի կողմից, իբր, պարտադրված գրել է, որ հաշտվել է Ա.Պ.-ի հետ և նրա նկատմամբ որևէ բողոք կամ պարտք ու պահանջ չունի:
Սակայն նախաքննության ընթացքում կինը՝ Ն.Ա.-ն, ընդունել է Ա.Պ.-ի հետ հաշտվելու վերաբերյալ վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացրած դիմումն իր նախաձեռնությամբ գրված լինելու փաստը:

Специальная следственная служба Армении завела уголовное дело по факту ложного доноса на следователя 02/18/2014   11:40  |  Криминальная хроника
В Специальной следственной службе Армении по указанию прокурора из Управления Генпрокуратуры РА по особо важным делам возбуждено уголовное дело по признакам ст. 333 УК РА -  по факту ложного доноса, сообщается на официальном сайте ССС РА.
При этом сайт напоминает, что по материалам, подготовленным на основании заявления гражданки Н.А., в Специальной следственной службе РА было возбуждено уголовное дело по признакам ст. 177 и ч. 1 ст. 308 УК РА.
Согласно заявлению гражданки, 24 июля 2013г. по факту избиения в своей квартире в г. Иджеван со стороны своего знакомого, некого А. П,  следователь Полиции РА А.Г.якобы принудил ее написать, что она помирилась с А.П. и что у нее нет к нему жалоб и претензий.
Однако в ходе предварительного следствия Н.А. признала факт того, что заявление, представленное органом, осуществляющим производство касательно примирения с А.П., было написано по ее собственной инициативе.