65 000 ընտանիքների համար գազի գինը կմնա 100 դրամ 01/30/2014   14:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունն այսօր որոշեց 1.638.000.000 դրամ հատկացնել՝ անապահով ընտանիքների համար գազի գինը սուբսիդավորելու նպատակով:
Հիշեցնենք՝ դեռևս 2011 թվականից կառավարությունը որոշում էր կայացրել գազի թանկացման հետևանքներն անապահով ընտանիքների համար մեղմելու նպատակով սուբսիդավորել գնի արժեքի ավելացած մասը:
2013թ., երբ 1 խմ գազի գինը 132 դրամ էր, անապահովների փոխարեն 32 դրամը վճարվում էր պետական բյուջեից:
Սակայն երբ hուլիսի 7-ից գազի գինը դարձավ 156 դրամ, անապահով ընտանիքներին տրամադրվող 32 դրամը, փաստորեն, այլևս չէր բավարարում նրանց համար այս թանկացումը մեղմելուն:
Այդ է պատճառը, որ Կառավարությունը որոշում կայացրեց 2013 թվականի հուլիսի 7-ից մինչև 2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում սպառված բնական գազի սակագնի մասնակի փոխհատուցման վերաբերյալ` 1խմ-ի դիմաց 56 դրամով:

Правительство Армении частично компенсирует необеспеченным семьям расходы на потребление газа 01/30/2014   17:31  |  Лента новостей
Правительство Армении сегодня решило выделить 1.638.000.000 драмов на субсидирование расходов на оплату газа для необеспеченных семей.
Напомним, еще в 2011г. Правительство приняло решение с целью смягчения последствия повышения цены на голубое топливо  субсидировать увеличенную часть стоимости  природного газа.
В 2013г., когда 1 куб.м природного газа стоил 132 драма, 32  драма  малоимущим семьям  компенсировало государство.
Однако, когда 7 июля цена на газ поднялась до отметки в 156 драмов, предоставляемые необеспеченным семьям 32 драма, фактически, уже не могли смягчить последствий  повышения тарифов на газ.
По  этой причине Правительство вынесло решение с 7 июля 2013г. до 31 декабря 2014г. о частичной  компенсации тарифа на природный газ – 56 драмов за 1 куб.м.